TURİZMCİLERDEN BOLGE TURİZMİNİN GELİŞMESİ İÇİN ÖNERİLER

TURİZMCİLERDEN BOLGE TURİZMİNİN GELİŞMESİ İÇİN ÖNERİLER

TURİZMCİLERDEN BOLGE TURİZMİNİN GELİŞMESİ İÇİN ÖNERİLER
Abdullah Uzun
Abdullah Uzun
29 Ocak 2019 Salı 10:43

Hayati Akbaş

TRABZON- Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Meclis Üyesi Cem Eyüpoğlu, turistlerin kalış süresini uzatmak ve turizmden elde edilen geliri artırmak için sektör temsilcileri olarak hazırladıkları önerileri açıkladı.

TTSO’nun yolcu taşıma firmaları ve seyahat acentelerinin oluşturduğu 24. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi olan Cem Eyüpoğlu, son yıllarda yaşanan turizm hareketliliği ile birlikte seyahat acentesi sayısının bölgemizde 240, Trabzon genelinde 140’a ulaştığını vurgulayarak şunları söyledi: “Bütün meslek gruplarında olduğu gibi bizlerin de sorunları vardır. Her geçen gün itibarsızlaştırılan turizm sektörü bugün gelinen noktada mesleksizlerin mesleği haline gelmiş durumdadır. Günü kurtarmak adına yapılan çalışmalar uzun vadede sektöre zarar vermektedir.

Havalimanında misafirlerimizi rahat karşılama ortamının olmayışı, hem gelen misafirlerimizi hem de bizleri mağdur etmektedir. Ciddi sayılarda artmaya devam eden işletme sayılarından dolayı mevcut pazar büyütülmezse var olan pazarın dilimlerinin daha da azalacak olması sektörü tedirgin etmektedir. Kalite standartlarını yakalayabilmek ve koruyabilmek için son yıllarda sayıları ciddi şekilde artan işletmelerde yeteri kadar kalifiye personel bulunamamaktadır. Çalışan ve istihdam edilecek olan personellerin eğitimine yeteri kadar önem verilmemektedir. Şehir merkezinde turizm araçlarına ait park yeri ve durak bulunmayışı, şehir merkezinin, Zagnos Vadisi’nin, Kanuni Evi ve Kemer altı Çarşısı gibi önemli destinasyonların yeteri kadar tanıtılamamasına sebebiyet vermektedir.

Sümela Manastırı’nın yıllardır tadilatta olması yöre halkını ve turizm paydaşlarını ekonomik olarak etkilemiştir. Bölgemizde kış turizmine yönelik çalışmalar maalesef yeteri kadar yapılamamaktadır.”

YAPILMASI GEREKEN PROJELER

Bölgeye gelen misafirlerin daha fazla konaklamaları ve turizmin 12 aya yayılması için bazı projelerin acilen hayata geçirilmesi gerektiğini de ifade eden Cem Eyüpoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Çakır göl Projesi’nin bir an önce hayata geçirilmesi hem var olan sezona hem de kış sezonuna hareketlilik getirecektir.

Teleferik Projesi yıllardır konuşulan ama bir türlü uygulanamayan bir proje. Bu projenin faaliyete geçirilmesiyle yerli ve yabancı turistlerin şehre ilgisinin artacağı kesindir. Hayvanat Bahçesi ve Disneyland gibi etkili projelerin yapılması, hem şehrimize ekonomik olarak daha fazla katkı hem de gelen misafirlerimizin daha fazla geceleme yapmalarını sağlayacaktır.

Günümüz teknolojisi ile birlikte ‘anı paylaşma’ eğiliminin oldukça arttığı ve bu paylaşımların bireyleri de etkilediği aşikârdır. Bu bağlamda şehrin kültürünü ve tarihini yansıtabilecek peyzaj düzenlemeleri ile otantikliği artırabilir, gelen turistlerin daha fazla fotoğraf çekmesi sağlanabilir. Belirttiğim konular bugüne kadar hayata geçirilmiş olması gereken projelerdir. Bu projeleri çoğaltmak, yeni fikirleri sunmak elbette mümkündür. Bu durumda turizmle ilgili kaynak ve bütçeleri kullanan, karar verici ve uygulayıcı kurumların bizlerle daha sık iletişim halinde olup, harcamalarını daha verimli şekilde yapması, belirtilen projelerin hayata geçirilmesi sürecini hızlandıracaktır.”

KARAYOLU TAŞIMACILIĞINDA KDV ORANI YÜZDE 8’E DÜŞÜRÜLMELİDİR

TTSO Meclis Üyesi Cem Eyüpoğlu, turizmin yan kolu olarak gördükleri karayolu taşımacılığı yapan otobüs firmalarının yaşadığı problemler olduğunu da ifade ederek, ““Havayolu taşımacılığına verilen devlet desteğinin karayolu taşımacılığına da verilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Sektöre uygulanan yüzde 18 KDV oranının konaklama sektöründe olduğu gibi yüzde 8’e düşürülmesi firmaları rahatlatacaktır.

Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan bir otobüsün OGS geçiş ücretinin aylık ortalama 3 bin lira civarında olduğu görülmektedir. Oldukça külfetli OGS, köprü geçiş ücretlerinin ve garaj giriş çıkış ücretlerinin tekrar düzenlenip sektörün nefes alması sağlanabilir.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.