YEREL SEÇİMLERDE SOL’DA ORTAK HAREKETİ TARTIŞTI

YEREL SEÇİMLERDE SOL’DA ORTAK HAREKETİ TARTIŞTI

YEREL SEÇİMLERDE SOL’DA ORTAK HAREKETİ TARTIŞTI
Abdullah Uzun
Abdullah Uzun
20 Kasım 2018 Salı 12:57

Hopa’da CHP, HDP, Halkevleri ve ÖDP’den “Yerele soldan bakmak” toplantısı düzenlendi.

Hayati Akbaş

HOPA- Artvin Hopa’da CHP, HDP, Halkevleri ve ÖDP’nin katılımıyla kurulan Hopa Yerel Yönetim İnisiyatifi’nin “Yerele soldan bakmak” etkinliği gerçekleştirildi. Hopa Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda bir araya gelen Hopalılar ve inisiyatif bileşenleri yerel seçimlere giderken birlikte neler yapılabileceğini konuştu.

Toplantıya Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek, Hopa CHP İlçe Başkanı Adnan İskender, Hopa CHP Belediye Başkan aday adayları, ÖDP Artvin İl Yöneticisi Mimar Mahmut Zeytinci, Halkevleri adına Taylan Kaya ve Hopa Halkevi yöneticisi Kamil Ustabaş ve HDP adına Hopa Eski Belediye Başkanı Yılmaz Topaloğlu, ve Eğitim-Sen adına Osman Lokumcu’da katıldılar.

Hopa Halkevi yöneticisi Kamil Ustabaş’ın açılış konuşmasıyla yerel yönetim toplantısı başladı. Ustabaş ” Hep beraber başarabileceğimize inanıyoruz ve bunun ilk adımlarını atmak için bugün Hopalılar olarak bir aradayız.” diye konuştu.

Ustabaş’ın gerçekleştirdiği açılış konuşması sonrası, ÖDP Artvin İl yöneticisi Mimar Mahmut Zeytinci yerel yönetimlerin ortaya çıkışı ve nasıl planlanması hakkında bilgiler aktardı.

Hopa Eski Belediye Başkanı Topaloğlu, “Hopa’da sol emin adımlar atarak, bu çalışmamızı sokağa taşıyıp daha da güçlenerek AKP’yi yenebiliriz” ifadelerini kullandı.

ÖDP Hopa İlçe Başkanı Ali Rıza Özgenç, “2003’e kadar kapitalist sistem hamuru kendi lehine yoğurup hareket alnını genişletmesini becermiştir” diyerek tarikat, cemaat, ticaret, siyaset ve benzeri oluşumları üst üste koyulduğunda sonucun kaçınılmaz olduğunu beyan etti. Sürecin halen daha devam ettiğini ve kapitalizmin, dolayısıyla da uluslararası sermayenin, daha çok nemalanması için gerekli potansiyele sahip bir ülkede yaşadıklarını, iktidar tarafından atılan her adımın kapitalizmin hizmetinde, kapalı kapılar ardında yapılırken bütün ahlaki, vicdani, adalet, hukuk, eşitlik, özgürlük gibi en temel insani değerlerin altüst oluşlarını tepkisiz ve kanıksar ruh halinden bir an kurtarılması gerektiğini vurgulayan Özgenç, “Her haliyle çökmüş bu sistemin içinden çıkış yolu var o da halkın birleşik gücüdür. Böyle bir iradenin bizde var olduğunu düşünüyorum. Yeter ki isteyelim” dedi.

Toplantı Hopa CHP ilçe başkanı Adnan İskender’in yaptığı konuşmayla devam ediyor. Mahmur Zeytincinin konuşmasının ardından CHP Adına konuşma yapan İlçe Başkanı Adnan İskender, Mart 2019 seçimlerinin ekonomik kriz ortamında ve tek adam siyasal yönetim koşullarında gerçekleştirileceğini bu yüzden yerel seçimlerin ne kadar önemli ve değerli hale geldiğinin anlaşıldığını söyledi.

Yerel yönetimlerde demokratik işleyişin sağlanmasının, yaşam alanlarına birinci elden sahip çıkma ve halkın sorunlarının çözümünde olmazsa olmaz olduğunu vurgulayan İskender, tarihsel kırılma dönemi yaşadıklarını ve bu dönemlerde geniş topum kesimlerinin kötü gidişatı tersine çevirmek için örgütlü yapılara da, toplum önderlerine de bakmasının doğal olduğunu söyleyerek, “Barış içinde bir yaşam, yaşama yeteneğine sahip bir doğa ve sosyal açıdan adil bir toplum için mücadele ediyoruz. Korumaya değer olanı korumak, yaşamı tehdit eden tehlikeleri uzaklaştırmak ve ilerleme yolunda cesaret vermek için var olduğumuzun bilincindeyiz” dedi.

Halkevleri adına konuşan Taylan Kaya “Bu kentin kahrını 7/24 devrimciler çekiyor. O yüzden aday olmak gibi bir hakkımız var. 31 Mayıs Hopa olaylarında bir aradaydık şimdi yeniden bir arada başarabiliriz” şeklinde konuştu.

Kaya’nın konuşmasının ardından serbest kürsüye geçildi. CHP Hopa belediye başkan aday adayları Murat Özçep, Tamer Ekmekçi, Gürbüz Akyüz, Turgay Güngör, Nusret Ustabaş toplantıya katılarak yaptıkları konuşmalarda Sol’da birliğin önemine değindiler.

Eğitimci –Araştırmacı Hasan Azaklı da toplantıda konuşan isimler arasında yer aldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.