YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMLERİ KOMPLE YENİLENDİ.

YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMLERİ KOMPLE YENİLENDİ.

YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMLERİ KOMPLE YENİLENDİ.
Abdullah Uzun
Abdullah Uzun
15 Temmuz 2018 Pazar 08:39

HOPAPORT bünyesindeki tüm terminallerdeki yangın söndürme sistemlerini yenileyerek daha güvenli bir liman ortamını sağladı.

Hayati Akbaş.

HOPA - Ülkemizin önemli limanlarından biri olan HOPAPORT’ta yatırımların sonu gelmiyor. Bu defa da liman sahasında bulunan tüm terminallerde mevcut yangın söndürme sistemleri yeni baştan yenilendi. Sistemin sağlıklı çalışması ve zamanında devreye girmesi, çalışanların hızlı bilgilendirilebilmesi için de yangın algılama ve ihbar sistemi kuruldu. Söndürme sistemleri, yangın algılama ve ihbar sistemleri birbirlerine entegre edilerek, etkin bir yangın korunumu sağlandı.

HOPAPORT’un tüm terminallerinde başlatılan çalışmalar tamamlanarak sistem devreye alındı. Tamamlanan çalışmalar kapsamında zayıf akim, mekanik yangın algılama ve ihbar sistemleri, sprinkler tesisatı, tank soğutma ve tank söndürme sistemleri, saha genelindeki yangın dolapları, yangın hidrant tesisatı, su topları ve köpük monitörleri, yangın sistemine ait her biri 450 m3/h lik 3 adet yangın pompası ve pompa evi, su deposu, kurulması çalışmalarıda tamamlanarak devreye alindi.

Kendi çalışma alanında sektörün öncü kuruluşlarından olan SİSAV tarafından HOPAPORT Liman sahasında bulunan Tank Terminali, Tahıl Terminali, Çimento Terminali, LPG Terminali, kapalı depolar ve operasyon sahasını kapsayan çalışmalar kapsamında Sistem Odası yapımı da tamamlanarak devreye alındı. Tahıl Terminalinde bulunan elektronik alanlarda FM-200 gazlı söndürme sisteminin kurulması çalışması tamamlanarak hizmete sokuldu.

Tank Terminaline kaydırılan çalışmalar kapsamında tankların içine köpüklü söndürme sistemi kurulurken, yangına dışarıdan müdahale içinde köpük monitörleri ve su topları kurulma çalışmaları da tamamlandı.

Yapım çalışmaları tamamlanan LPG Terminalinde de köpüklü söndürme, gaz algılayıcılar ve sprink sistemi kuruldu.

Çalışmaların sonunda tüm departmanlara kurulan Yangın Söndürme sistemlerinin ana kumanda odasından müdahale edilmesini sağlayacak operasyon merkezi de kuruldu.

GENEL MÜDÜR ÖZER “ÇEVREYE AZAMİ ÖNEM VERİYORUZ”

Çalışmalarla ilgili bir değerlendirme yapan HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin özer limanlarında bir taraftan Çimento Terminali çalışmalarını tamamlayarak hizmete soktuklarını diğer taraftan LPG terminali yapım çalışmalarını tamamladıklarını, liman sahasında bulunan tüm terminallerinde güvenliğe son derece önem verdiklerini ve hiçbir masraftan kaçınmadıklarını ifade etti.

Genel Müdür Özer “Biz limanımızın kurulduğu alanın arka bölgesinde yerleşim yeri bulunması hareket alanımızı daraltsa da aldığımız tedbirlerle ve önümüzdeki dönemde yapacağımız çalışmalarla çevrede ikamet eden vatandaşlarımızın çalışmalardan en az düzeyde etkilenmesi gayreti içindeyiz. Bu konuda hiçbir masraftan kaçınmıyoruz.

Çalışmalarını tamamladığımız yangın söndürme sistemlerine bağlı olarak liman sahamızda yürütülen operasyonlar sürecin de saha sulamasını sağlayacak sistemi de kurduk.

HOPAPORT’un öncelikli hedefleri arasında Yeşil Liman olma hedefidir. Biz tüm departmanlarda bunun gerekleri olan çalışmaları yaptık ve eğitimleri 2 yıldır vermeye devam ediyoruz. Bu çalışmaları yürüten HOPAPORT’un çevre güvenliği de öncelikleri arasındadır. Bunun gereklerini yapıyoruz ve yapmaya da devam ediyoruz

Bu arada Komple Liman sahamızdaki yangın söndürme sistemlerini yenileme çalışmalarını yürüten konusunda uzman SİSAV’a da gösterdikleri hassasiyetli çalışmalarından dolayı HOPAPORT olarak teşekkür ederiz” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.