ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE İŞKUR’DAN YAZ HARÇLIĞI

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE İŞKUR’DAN YAZ HARÇLIĞI

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE İŞKUR’DAN YAZ HARÇLIĞI
Abdullah Uzun
Abdullah Uzun
25 Haziran 2019 Salı 10:18

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Çalışma Ve İş Kurumu İl Müdürü Cevdet Ertürk, 1. Artvin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün 2019 yılında düzenlenen Üniversite Öğrencilerine Yönelik Sosyal Çalışma Programını açıkladı.

Ertürk yaptığı yazılı basın açıklamasında; “24.06.2019 Tarihli Artvin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü 01 Sayılı Basın Bülteni: Yayınlanan Basın Bülteni: Artvin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün 2019 yılında düzenlenen Üniversite Öğrencilerine Yönelik Sosyal Çalışma Programı

Sosyal Çalışma Programları, üniversite öğrencilerinin bir yandan kamu kurumlarında toplumsal faydası olan işlerde çalışabilecekleri, diğer yandan mesleki niteliklerini geliştirebilecekleri programlardır.

Üniversite öğrencilerine yönelik Sosyal Çalışma Programları, İŞKUR işbirliği ile kamu kurumlarında uygulanır. Program düzenlenebilecek alanlar şöyledir:

“Doğanın korunması. Kültürel mirasın restorasyonu, korunması ve tanıtılması. Kütüphanelerin bakımı ve düzeni. Kamu kurumlarının kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesi.”

Sosyal Çalışma Programları, İŞKUR işbirliği ile kamu kurumlarında uygulanır. Artvin Çalışma ve İş kurumu İl Müdürlüğü Program kapsamında Artvin İl Kültür Turizm Müdürlüğü 15, Artvin Gençlik Spor İl Müdürlüğü 10, Artvin İl Milli Eğitim müdürlüğü 5, Artvin Belediye Başkanlığı 5, Arhavi Belediye Başkanlığı 5, Ardanuç Belediye Başkanlığı 5, Borçka Belediye Başkanlığı 5 , Hopa Belediye Başkanlığı 5, Murgul Belediye Başkanlığı 5, Şavşat Belediye Başkanlığı 5, Yusufeli Belediye Başkanlığı 5 olmak üzere toplam 70 kişilik programlardan her bir öğrenci bir yaz döneminde en fazla 3 programa başvuru hakkı bulunduğundan, tüm programlara başvuru yapılamaz.

Açık öğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri Hariç olmak üzere Başarılı, Aktif Öğrenci Kaydı olan bütün yükseköğretim öğrencileri katılabilir.

Herhangi bir bölüm ayrımı bulunmaksızın öğrenci kendisine en uygun olan programa katılabilecektir.

Öğrenciler, diledikleri ildeki Sosyal Çalışma Programına başvurabilirler. İkamet edilen veya öğrenim görülen il olması şartı aranmaz.

Her bir öğrencinin bir yaz döneminde en fazla 3 programa başvuru hakkı bulunduğundan, tüm programlara başvuru yapılamaz.

Her bir Sosyal Çalışma Programı belirli sayıdaki kontenjanla açılır. Katılımcılar merkezi kura/liste/noter kurası yöntemlerinden biri ile belirlenir. Kontenjan sayısı kadar sıralı yedek katılımcı belirlenir.

Günlük sosyal çalışma süresi 8 saattir. Bu sürenin 7,5 saati çalışma yarım saati dinlenme süresidir. Haftalık çalışma süresi 3 gündür. 2019 yılı yaz dönemi için toplam süre Azami 39 gündür.

Öğrenciler, programa katılım sağladıkları her gün için 67,36 TL ödeme almaya hak kazanır. Ayrıca yine bu günler için emekliliğe etki eden sigortaları dâhil tüm sigorta primleri yatırılır.

Program dolayısıyla katılımcıların KYK bursları/öğrenim kredileri kesilmez.

Katılımcıların programa devam zorunlulukları vardır. Ancak yüklenicinin onayı olması kaydıyla 5 güne kadar mazeret göstererek programa katılmama hakları bulunmaktadır. Katılımcılara bu günler için herhangi bir ödeme yapılmaz. Sağlık raporları da bu süreye dâhildir.

Öğrencilik dönemi boyunca Sosyal Çalışma Programından toplam 3 ay (90 gün) yararlanma hakkı bulunmaktadır.

Başvuru Tarihi: 25-28 Haziran 2019

Seçme Tarihi: 05.07.2019 (Merkezi Elektronik Kura)

Başlangıç Tarihi: 08.07.2019 Bitiş Tarihi: 30.09.2019

Sosyal çalışma Programının başvuru koşulları ve tarihleri yukarıda belirtilmiştir. Kamuoyuna duyurulur. “ ifadelerine yer verdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.