TÜRK KIZILAY’I 150 YAŞINDA

TÜRK KIZILAY’I 150 YAŞINDA

TÜRK KIZILAY’I 150 YAŞINDA
Abdullah Uzun
Abdullah Uzun
14 Haziran 2018 Perşembe 15:19

Türk Kızılay’ı 150. Yaş Gününü kutluyor. Konuyla ilgili olarak Türk Kızılay’ı Artvin Şube Başkanı Seracettin Yazan, açıklamalarda bulundu.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Türk Kızılay’ı 150. Yaş Gününü kutluyor. Konuyla ilgili olarak Türk Kızılay’ı Artvin Şube Başkanı Seracettin Yazan, açıklamalarda bulundu.

Türk Kızılay'ı Artvin Şube Başkanı Seracettin Yazan, 11 Haziran 1868'de bir grup idealist Doktor 'Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti'ni şu anki adı Türk Kızılay'ın kurulduğunu belirterek, "Türk Kızılay'ı Türkiye Cumhuriyeti'nin Osmanlı'dan miras olarak aldığı pek az kurumdan biri" dedi.

Kızılay, yardımseverlerin her geçen gün artan güveni ve desteği ile ihtiyaç sahiplerinin umutlarını yeşertmeye devam ettiğini anlatan Yazan, "11 Haziran 1868’de bir grup idealist Doktor ‘Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti’ni kurdu. Cemiyet 1877 yılında ‘Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti’ adını aldı. Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılması ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından kuruluşun adı da 1923 yılında “Türkiye Hilali Ahmer Cemiyeti” olarak değişti. 1935 yılında kurumun ismi “Türkiye Kızılay Cemiyeti” oldu. Kuruluşa “Kızılay” adını büyük önder Atatürk verdi. Kızılay, genç Türkiye Cumhuriyeti'nin Osmanlı’dan miras olarak aldığı pek az kurumdan biriydi. Kızılay, Osmanlı Rus Savaşı’ndan Kıbrıs Barış Harekâtı’na kadar geçen sürede, Türkiye’nin taraf olduğu tüm savaşlarda, cephe gerisinde kurduğu hastaneler, hasta taşıma servisleri, donattığı hastane gemileri, yetiştirdiği hemşireler ve gönüllü hasta bakıcılar aracılığıyla savaş alanında yaralanan ve hastalanan yüz binlerce askerin yardımına koştu.

1.Meşrutiyetin ilanından sonra İstanbul’da görülen büyük kolera salgınından bu yana, yurdumuzda meydana gelen doğal afetlerde ihtiyaç sahiplerinin bakımını, yerleşim ve beslenmelerini kızılay sağladı. Kurulduğu ilk günden bu yana bilgi, deneyim ve operasyonel güç bakımından kendini donatan Türk Kızılay’ı bugün 10 Bölge Afet Yönetim ve Lojistik Merkezi, 23 Yerel Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi, Acil Haberleşme Sistemleri, tam donanımlı haberleşme araçları ile olası bir afete en geç 2 saat içinde ulaşma kabiliyeti, 350.000 kişiye acil barınma ve beslenme imkânı verebilecek kapasiteye ulaştı.

1957 yılında kan merkezlerini kurmaya başlayan Türk Kızılay’ı, 2005 yılında Güvenli Kan Temini programını hayata geçirdiği. O günden bu güne kan bağışını katlayarak artıran Kızılay,. 2017 yılında 2 milyon 380 bin Kızılay’ın kan bağışçısı, Kızılay’a kan bağışladı. 1957 yılında iki kan merkezi ile çıkılan Kan Hizmetleri yolculuğuna 2018 yılı itibariyle 18 Bölge Kan Merkezi yapılanması altında 66 Kan Bağışı Merkezi ile devam etmektedir. Kemik İliği bekleyen hastalara şifa olmak için Türkök Projesi’ni hayata geçiren Türk Kızılay’ı, 2018 Haziran ayı itibariyle 320 bin donöre ulaştı. Türk Kızılay’ı, tüm bu çalışmaları yardımsever halkımızdan aldığı güç ile gerçekleştirdi ve gerçekleştirmeye devam ediyor” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.