DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ İHRACATINDA REKOR ARTIŞ DEVAM EDİYOR

DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ İHRACATINDA REKOR ARTIŞ DEVAM EDİYOR

DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ İHRACATINDA REKOR ARTIŞ DEVAM EDİYOR
Abdullah Uzun
Abdullah Uzun
23 Ekim 2019 Çarşamba 10:00

Hayati Akbaş

TRABZON- DKİB yetki alanında bulunan Doğu Karadeniz Bölgesi Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinden 2019 yılının 9 aylık döneminde 946.530.873USD tutarında ihracat gerçekleşmiş olup, gerçekleşen ihracatta bir önceki yılın aynı dönemine (2018 yılı Ocak-Eylül dönemi ihracatı 802.508.400USD olarak gerçekleşmişti) göre % 18 oranında artış yaşandı.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerimizden 2019 yılı Ocak-Eylül döneminde gerçekleşen ihracatın ürün sıralamasında; % 27 oranındaki artış ve 541.125.438 $ tutarında ihracatla Fındık ve Mamulleri birinci sırayı, % 71 oranındaki artış ve 115.620.400 $ tutarındaki ihracatla Madencilik ürünleri ikinci sırayı, % 26 oranındaki düşüşle 103.262.139 $ tutarındaki ihracatla Yaş Meyve Sebze Ürünleri üçüncü sırayı almaktadır.

Doğu Karadeniz Bölgemizden 2019 Ocak-Eylül döneminde 125 farklı ülkeye ihracat yapılmış olup, en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke ise sırasıyla; İtalya, Rusya Federasyonu, Almanya, Çin Halk Cumhuriyeti ve Gürcistan olmuştur. İhracat gerçekleştirilen ülkelerden İtalya, Çin Halk Cumhuriyeti, Endonezya, Kolombiya, İrlanda, Macaristan, Finlandiya, Hırvatistan, Portekiz, Pakistan, İran ve Moldavya'ya yönelik ihracatımızda yüksek oranlı artışlar gerçekleştirilmiştir. Yakın komşu Ülkelerden Rusya Federasyonu ve Gürcistan'a yönelik ihracatımızda ise düşüş yaşanmaktadır.

Bölgemiz illerinden yapılan ihracatta Trabzon ili ihracatımızda fındık ihracatındaki artışa bağlı olarak % 15 oranında, Rize ili ihracatımızda ise madencilik ürünleri ihracatımızdaki artışa bağlı olarak % 49 oranında ve Gümüşhane ili ihracatımızda da yine madencilik ürünleri ihracatındaki artışa bağlı olarak % 68 gibi yüksek oranlı artışlar yaşanmasına rağmen, Artvin ili ihracatımızda ise Gürcistan'a yönelik ihracatımızda yaşanan düşüşe bağlı olarak %17 oranında düşüş görülmektedir.

Küresel ticarette 2019 yılının başından itibaren yaşana yoğun çatışmalar ve ticaretin önemli aktörleri olan ülkeler arasındaki ticaret savaşlarına rağmen Doğu Karadeniz Bölgemiz ihracatındaki yüksek oranlı artışın devam etmesinde hiç şüphesiz ihracatçılarımızın gayretli çalışmalarının büyük payı bulunmaktadır.

Ülkemizde geçmiş aylarda yaşanan yoğu kur baskıları, enflasyonun yüksek seyretmesine bağlı olarak maliyetlerde yaşanan artışlar ihracatçılarımız üzerindeki olumsuz etkileri büyük olmuştur. Ancak, geldiğimiz noktada Hükümetimiz tarafından alınan önlemler, Yeni Ekonomi Programı hedeflerine uygun alınan tedbirlerle döviz kurlarındaki dengeleme ve faiz oranlarının düşmesinin önümüzdeki dönemde ihracatımıza olumlu olarak yansıyacağını ve ihracatımızdaki artışın daha üst noktalara ulaşacağını öngörmekteyiz.

Bunun yanında, ihraç maliyetlerinde ve enerji maliyetlerinde destek olarak ihracatçılarımıza yönelik iyileştirme yapılması, özel bankaların faiz oranlarını gerçek oran değerlerine düşürülmesi ve ihracatçılarımızın finansman imkanlarına erişim konusunda mevcut kredilerde uzun vadeli yapılandırma uygulanması gibi işlemlerin uygulamaya konulması ile ihracatımızın daha üst noktalara ulaşacağı, bu olumlu ortamın yol açtığı üretim artışları ile enflasyon oranları yanında işsizlik oranlarında da iyileşme yönünde düşüşler yaşanacağı şüphesizdir”.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.