2019 YILI DENETLEMESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

JICA heyeti Çoruh Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi (Ç.N.H.R.P.) kapsamında, 3 gün süreyle, yapılan çalışmaları yerinde görmek üzere Yusufeli, Şavşat - Veliköy ve Borçka - Camili Mikro Havzalarında incelemelerde bulundular.

2019 YILI DENETLEMESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Hayati Akbaş

ARTVİN-JICA heyeti Çoruh Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi (Ç.N.H.R.P.) kapsamında, 3 gün süreyle, yapılan çalışmaları yerinde görmek üzere Yusufeli, Şavşat - Veliköy ve Borçka - Camili Mikro Havzalarında incelemelerde bulundular.

Toprak Muhafaza ve Havza Islahı Dairesi Başkanı İbrahim Ergüven’in Başkanlığında, Artvin Orman Bölge Müdür Yardımcısı ve Ç.N.H.R. Projesi İ.U Birim Koordinatörü Muammer Tizi, Entegre Havza Islahı Şube Müdürü Salih Demirel, Ç.N.H.R.P Süpervizörü Cemil Ün, Proje sorumlularından Sıtkı Eraydın, ilgili İşletme Müdürleri, Bölge Şefleri ile Artvin Özel İdare ve İl Tarım Müdürlüğü temsilcileri Çoruh Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi (JICA) uygulamaları kapsamında tesis edilen çalışmaları yerinde inceledi.

İlk olarak Yusufeli Mikro Havzasında Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılan doğal kaynakların kullanımına yönelik Toprak Muhafaza, Bozuk Orman Rehabilitasyonu, Tarım Reformu Genel Müdürlüğünce yapılan Yem Bitkileri ve Meyve Bahçeleri, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğince yapılan Küçük Ölçekli Sulama Alt yapısının iyileştirilmesi, çalışmaları yerinde görülerek uygulayıcılar tarafından bilgilendirildi. Ziyaretlerinin 2. ve 3. gününde ise, Şavşat – Veliköy Mikro havzası ve Borçka – Camili Mikro havzalarında yapılan Toprak Muhafaza ve Erozyon kontrol çalışmaları kapsamında, kuru duvar, taş kordon, kafes tel ve çalı teraslama yöntemleri, Meraların Islahı ve iyileştirme çalışmaları, fidanlıkların iyileştirme faaliyetleri, Arılı Kovan ve Elektroşoklu Çit Sistemi, Katı Yakıtlı Kat Kaloriferi, Güneş Enerjili Su Isıtma Sistemi faaliyetleri yerinde görüldü.

İncelemelerin ardından proje izleme ve değerlendirme ekibi ile iştirakçilerin katılımıyla düzenlenen toplantılarda projeyle ilgili bir takım istişarelerde bulunuldu.

İncelemeler neticesinde Orman Genel Müdürlüğü Havza Islahı Dairesi Başkanı İbrahim Ergüven, yürütülen projelerde gösterilen hassasiyet ve başarıdan dolayı Artvin Orman Bölge Müdürlüğünün tüm ekibine ve iştirakçi diğer kurum çalışanlarına teşekkür etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER