TİLAVET SECDESİ NASIL YAPILIR

KURAN'DA GEÇEN SECDE AYETLERİ KAÇTIR?

TİLAVET SECDESİ NASIL YAPILIR
04 Ağustos 2013 Pazar 12:51
Tilavet Secdesi
Kur’an-ı Kerim’de on dört yerde geçen secde ayetlerinden birini okumak veya işitmek durumunda yapılan secdeye “tilavet secdisi” veya “okuma secdesi” denir. Tilavet secdesi ile ilgili olarak Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) ‘in şöyle buyurduğu rivayet olunmaktadır: “Ademoğlu secde ayetini okuyup secde edince, şeytanağlar ve ‘ Vay benim halime! Ademoğlu secde etmekle emrolundu ve hemen secde etti; cennet onundur.Ben ise secde etmekten kaçındım, bundan dolayı cehennem benimdir’ diyerek oradan kaçar.”(Müslim,”İman”,35)
Secde ayetlerinin bir kısmında ise müminlere doğrudan secde etmeleri emredilmektedir.Bu ayetleri okuyan ve işitenlerin secde yapması, hem emre itaat etmek, hem de secde etmekten kaçınanlara tepki göstermek anlamına gelmektedir.
Tilavet Secdesi nasıl yapılır?
Kur’an okuyan veya dinleyen bir kimse, 14 yerde bulunan, secde âyetlerinden birini okursa veya duyarsa, secde etmesi gereklidir (Hanefi mezhebine göre vaciptir). Tilavet secdesi yapmak için abdestli olunulur ve de kıbleye yönelinir.
Daha sonra niyet edilir (Ya Rabbi niyet ettim senin rızan için tilavet secdesi yapmaya).
Niyetten sonra “Allahu Ekber” diye tekbir getirilerek direk olarak secdeye gidilir (Eller havaya kaldırılmaz ruku yapılmaz veya ayakta başba bir şey okunmaz).
Secdede en az 3 kerre “Subhane rabbıyel’A'la” denilir.
Bir secde yapıldıktan sonra yine “Allahu Ekber” diye tekbir getirilerek ayağa kalkılır.
Dua gibi eller kaldırılarak; Bakara Sûresinin 285. âyetindeki “Semi’na ve ata’na ğufrâneke Rabbenâ ve ileykel masîr” ayeti celilesi okunarak eller yüze sürülür.
Bu şekilde tilavet secdesi yapılmış olunur.
Secde âyetlerinden birini eğer Namaz esnasında okunmuş ise iki seçenek vardır:
 1. Secde ayetinin ardından başka ayet okumaksızın rükua giderek namaza devam eden kişinin üzerinden tilavet secdesi sakıt olmuş olur. Namazda yapacağı o secde aynı zamanda tilavet secdesi yerine geçer,
 2. Ancak; Secde âyetinden sonra zammı sûreye devam edilecekse, direk olarak secdeye varılır, secde duaları (Subhane rabbıyel’A'la) okunur ve secdeden sonra ayağa kalkarak zammı sûreye kaldığı yerden devam eder.
Tilavet secdesinin bulunan ayetler

Secde ayetlerinin sure ve ayet numaralarıas aşağıya çıkarılmıştır:

 1. Araf Suresi,7/206
 2. Rad Suresi,13/15
 3. Nahl Suresi,19/49
 4. İsra Suresi, 17/107
 5. Meryem Suresi ,19/58
 6. Hac Suresi, 22/18
 7. Furkan, 25/60
 8. Neml, 27/25
 9. Secde, 32/15
 10. Sad, 38/24
 11. Fussılet,41/37
 12. Necm, 53/62
 13. İnşikak, 84/21
 14. Alak suresi 96/19

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.