Bu haber kez okundu.

Pazar'lı Rüştü Tafral Ağabey Ahiret Alemine İntikal Etti

Uzun yıllar Zübeyir Gündüzalp ile birlikte kalan ve hayatını Bediüzzaman Said Nursi hazretlerini telif etmiş olduğu Kur'an tefsiri Risale-i Nur hizmetine vakfetmiş olan Rüştü Tafral ağabey geçirdiği kalp krizi sonrası kaldırıldığı hastanede vefat etti.

Cenazesi bugün ikindi namazına müteakiben İstanbul Eyüp Cami'nden kaldırılacaktır sevenlerine duyurulur.Allah rahmet eylesin.

Rüştü Tafral 1935 yılında Rize Vilayetinin Pazar kazasının Balıkçı köyünde dünyaya geldi. İlkokulu kendi köyünde okudu. Okumaya meraklı biri idi. Kendi köyünde okuma imkanı olmadığından Annesi onu İstanbul’a teyzesinin yanına göndermek ister. Ama o, garip bir tevafuk eseri olarak uzun seneler İstanbul’da yaşamış Şaban hoca ismindeki bir zatı Cumhuriyetin ilk yıllarının aleyhinde sitayişle anlatırken kulak misafiri olarak dinlemesi sonucu içinde okumaya karşı bir nefret uyanır ve annesinin bu isteğini kabul etmez.

Ama bu durum kendisinde psikolojik etki bırakır. Okuma iştahını bu defa lise kitaplarını kendi imkanları ile temin ederek bir çok kitap okurdu.


Rüştü Tafral ağbeyin üstada yazdığı mektup;

Çok aziz müşfik Üstadım Hazretleri !

Evvelen Şuhuru-u Selase;Leyle-i Kadir ve bayramlarınızı ruh-u canımla tebrik eder eşrat-ı makbuleye mazhar dualarınıza amin der Zülfikar-ı maneviyeyi kullanan ellerinizden hurmetle öperim.Arz ediyorum.

Kur'an-ı Hakim'in ayinedarlığında bulunup o envar-ı muazzamadan alem-i insaniyete aksettirdiğiniz nur ehl-i iman için muzmer hakaik-ı kevniyenin vuzuhan görülmesine ziya ve hakaik-ı gaybiyenin bakiyane müşahedesine dürbün;insanlık mertebelerinin a'la-yı iliyyin derecelerine sür'atle nurdan bir zat buyuruyor ve bid'alar zulumatı içinde ve istilası anında cadde-i Kur'aniyeyi gösteren ve güneş altında birer projektör olmuştur.Ve tadadla bitmez.

Tavsifinden bizzarure aciz kaldığımız meziyetleri havi külliyatından bizi ayıracak beşeri kuvvet yoktur.Allah ebediyyen siz Üstadımızdan razı olsun.Evet Üstadım Hazretleri Nur külliyatı kainatın manasını;hilkatın gayesini ve marziyatı ilahiyeyi Kur'an hazinesinden öğretiyor.Bu külliyat canımız;cananımız;ona hizmet etmek en büyük gayemizdir.


Duanıza çok muhtaç ve müştak talebeniz
Rüşdü Tafral

Bütün udebaların tavsifinden aciz kalacakları Nur külliyatı hakkında söz söylemekten çekiniriz.Siz üstadım Hazretlerine dersimden bir nebze arz ederim.


Üstadın cevabı mektubu ;

Aziz kardeşimiz Rüşdü,

Güzel mektubunuzu hasta olan Üstadımıza okuduk.Size çok selam ve dua ediyor.Siz de Üstadımıza dua ediniz.Elhamdülillah nurların futuhatı hertarafta fevkalededir.Hatta Mısır'da
Hutbe-i Şamiye yirmibeşbin nüsha olarak basılmış.Şam radyosu da bayramın birinci günü yirmi dakika kadar Risale-i Nur'dan ve Üstadımızdan bahs etmiş.Bunları müjde olarak yazıyoruz.Orada
bulunan cümle kardeşlerimize pek çok selam ederiz.

Kardeşiniz
Tahiri,Zübeyr,Ceylan
 Kaynak : Risale Ajans 

Anahtar Kelimeler:
Rüştü Tafralı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.