Bu haber kez okundu.

Namazda Okuduğumuz Dua ve Tespihlerin Anlamları
- Sübhanalah: Allah noksanlardan uzaktır, kemal sıfatlarla muttasıf (sıfatlanmış) tır.

- Elhamdülillah: Hamd Allah'adır.

- Allahü ekber: Allah en büyüktür.

- Semi'allahu limen hamideh: Allah kendine hamd edeni işitir.

- Rabbena lekelhamd: Rabbimiz, hamd sanadır.

- Sübhanerabbiyelazim: Büyük olan Rabbim her türlü kusurdan uzaktır.

- Sübhanerabbbiyel a'la: Yüce olan Rabbim her türlü kusurdan uzaktır.

Namazda Okunan Dualar ve Anlamları:

- Sübhaneke:

"Sübhaanekellahümme Ve bihamdik. Ve tebaara kesmük ve teaalaaa ceddük (-cenaze namazında- Ve celle senaaük) Ve laailahe gayrük"

(Allah'ım seni tenzih ve hamdinle tesbihederim. Senin şanın yücedir, ve senden gayri hjiçbir ilah yoktur.)

Okunduğu yerler: Namazlarda ayakta iken okunur. Her namazın ilk rek’atinde, iftitah tekbirinden sonra. İkindi namazının sünnetinde, üçüncü rek’ate kalkınca Fatiha'dan önce. Yatsı namazının ilk sünnetinde, üçüncü rek’ate kalkınca, Fatiha'dan önce. Teravih namazı dört rek’atte bir selam verilerek kılınıyorsa, üçüncü rek’ate kalkıldığı zaman, Fatiha'dan önce. Cenaze namazında, birinci tekbirden sonra "Ve celle senaaük" ile beraber.

- Ettehiyyatü:

"Ettehıyyaatü lillahi vessalevaatü vettayibaatü esselamüaleyke eyyühennebiyyü ve rahmetüllahi ve berakaatühü esselaamü aleynaa ve ala ıbaadillahis salihıyn Eşhedü ellaa ilaahe illallaah ve eşhedü enne Muhammeden abdühüü ve rasülüh."

(Her türlü kavli, bedeni ve mali ibadetler Allah'a mahsustur. Ey şanı yüce Peygamber, selam ve Allah'ın rahmetiyle bereketleri senin üzerine olsun ve selam bizlere ve Allah'ın salih kulları üzerine olsun. Ben şehadet ederim ve yakinen bilirim ki, Allah'tan başka hiçbir ilah yoktur. Ve şehadet ederim ki Hazret-i Muhammed Allah'ın kulu ve Resulüdür.)

Okunduğu yerler: Namazların her oturuşunda okunur.

- Allahumme Salli:

"Allahümme salli alaa Muhammedin ve alaa aali Muhammedin kemaa salleyte alaa ibraahiyme ve alaa aali ibrahiyme inneke hamiydüm meciyd."

(Allah'ım, Hz.Muhammed ve aline, Hz.İbrahim'e ve aline rahmet ettiğin gibi rahmet eyle.)

- Allahumme Barik:

"Allahümme barik alaa Muhammedin ve alaa aali Muhammedin kemaa barekte alaa ibraahiyme ve alaa aali ibrahiyme inneke hamiydüm meciyd."

(Allah'ım, Hz.Muhammed ve aline, Hz.İbrahim'e ve aline mübarek kıldığın gibi mübarek kıl.)

Okundukları yerler: Bütün namazların son oturuşlarında Ettehıyyatü'den sonra. İkindi namazının sünneti ile yatsının ilk sünnetinin birinci oturuşunda Ettehıyyatü'den sonra. Cenaze namazında ikinci tekbirden sonra.

- Rabbenaa Aatina:

"Rabbenaa aatina fiddünyaa hasenetev ve fil aahirati hasenetev ve kınaa azaabennaar."

(Ey Rabbimiz, bize dünyada ve ahirette iyi hal ver ve bizi o ateş azabından koru.)

- Rabbenaağfirlii:

"Rabbenağfirlii ve livaa lideyye ve lil mü'miniyne yevme yekuumül hisaab."

(Ey Rabbimiz, hesab günü geldiği zaman bizi mağfiret et. Anne ve babamı ve müninleri de mağfiret et.)

Okundukları yerler: Namazlardaki oturuşlarda Allahümme salli ve Allahümme Barik'ten sonra.

- Kunut Duaları:

1. "Allahümme inna nesteinüke ve nestagfirüke ve nestehdike ve nü’minü bike ve netubü ileyk. Ve netevekkelü aleyke ve nüsni aleykel-hayra küllehü neşküruke ve la nekfüruke ve nahleu ve netrukü men yefcüruk."

(Allah'ım! Senden yardım isteriz, günahlarımızı bağışlamanı isteriz, razı olduğun şeylere hidayet etmeni isteriz. Sana inanırız, sana tövbe ederiz. Sana güveniriz. Bize verdiğin bütün nimetleri bilerek seni hayır ile öğeriz. Sana şükrederiz. Hiçbir nimetini inkar etmez ve onları başkasından bilmeyiz. Nimetlerini inkar eden ve sana karşı geleni bırakırız.)

2. "Allahümme iyyake na’büdü ve leke nüsalli ve nescüdü ve ileyke nes’a ve nahfidü nercu rahmeteke ve nahşa azabeke inne azabeke bilküffari mülhık."

(Allah'ım! Biz yalnız sana kulluk ederiz. Namazı yalnız senin için kılarız, ancak sana secde ederiz. Yalnız sana koşar ve sana yaklaştıracak şeyleri kazanmaya çalışırız. İbadetlerini sevinçle yaparız. Rahmetinin devamını ve çoğalmasını dileriz. Azabından korkarız, şüphesiz senin azabın kafirlere ve inançsızlara ulaşır.)

Okundukları yerler: Vitir namazının üçüncü rek’atinde Fatiha ve sure okunduktan sonra eller yukarı kaldırılıp tekbir alınır ve eller tekrar bağlanınca Kunut duaları okunur.

- Ayetel Kürsi:

"Allahü la ilahe illa hüvel hayyül kayyum. La te’huzühu sinetün ve la nevm. Lehu ma fis-semavati vema fil ard. Menzellezi yeşfeu indehu illa biiznihi. Ya’lemü ma beyne eydihim vema halfehüm vela yühitune bişey’in min ilmihi illa bima şae vesia kürsiyyühüssemavati vel ard. Vela yeudühü hıfzuhuma ve hüvel aliyyül azim."

(Allah, O'ndan başka tanrı yoktur; O, hayydir, kayyumdur. Kendisine ne uyku gelir ne de uyuklama. Göklerde ve yerdekilerin hepsi O'nundur. İzni olmadan O'nun katında kim şefaat edebilir? O, kullarının yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. (O'na hiçbir şey gizli kalmaz.) O'nun bildirdiklerinin dışında insanlar O'nun ilminden hiçbir şeyi tam olarak bilemezler. O'nun kürsüsü gökleri ve yeri içine alır, onları koruyup gözetmek kendisine zor gelmez. O, yücedir, büyüktür.)

Okunduğu yerler: Namaz içinde sure şelinde okunduğu gibi, namazda tesbihden önce de okunur.

Tesbihatın Yapılışı:

1. Namazın farzından sonra "SELAM DUASI" okunur: Estağfirullah, estağfirullah, estağfirullah el-aziym el-kerim, ellezi la ilahe illa hu, el-hayy'el kayyum ve etübü ileyh. Allahumme ente's-selamü ve minke's-selam, tebarekte ya zelcelali ve'l-ikram.

2. "Subhanallahi ve'l-hamdü lillahi ve la ilahe illallahü vallahu ekber ve la havle ve la kuvvete illa billahi'l-aliyyü'l-aziym." denir ve ardından Ayetü'l-Kürsi okunduktan sonra tesbih çekilir. 33 Subhanallah, 33 Elhamdulillah, 33 Allahu ekber.

3. Tesbihlerden sonra "La ilahe illallahu vahdehu la şerike leh, lehü'l-mülkü ve lehü'l-hamdü yuhyi ve yumit, ve hüve hayyun la yemut, biyedihi'l-hayr ve hüve ala külli şey’in kadir ve ileyhi'l-masiyr." denir ve namazın duası yapılır.

* * *
Tarih : 21.12.2014 Kaynak : Sorularla İslamiyet 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.