Haram ve helâl anlayışı ailede verilmeli

Faruk Çakır, Demokrat Eğitimciler Derneği’nin düzenlediği seminerde, “Günümüz Meselelerine Risale-i Nur’dan Çözümler” başlıklı bir konuşma yaptı.

Haram ve helâl anlayışı ailede verilmeli
Abdullah Uzun
Abdullah Uzun
28 Ekim 2014 Salı 11:00

Faruk Çakır, Demokrat Eğitimciler Derneği’nin düzenlediği seminerde, “Günümüz Meselelerine Risale-i Nur’dan Çözümler” başlıklı bir konuşma yaptı. Demokrat Eğitimciler Derneği Genel Sekreteri Hanifi Örnek’in takdim konuşması yaptığı seminerde Çakır, “Cemiyetin temeli olan ‘aile’nin ciddî tehlikelerle karşı karşıya olduğu her halde tartışmasız kabul edilen gerçeklerden biridir. İstatisklerle ortaya çıkan sonuca göre boşanmalar evliliklerden daha fazla. Evlilikler azalırken boşanmaların çoğalması geleceğimiz bakımından ciddî bir tehlike. Maalesef, aile müessesesi çeşitli sebeplerle tahrip edildiği için boşanmalar artıyor, aile birliği sarsılıyor” diye konuştu.
Dindarlık meşrulaştı ama artmadı
Dindarların aile yapısındaki göze çarpan bozulmanın herkesin dikkatini çektiğini dile getiren gazeteci yazar Faruk Çakır, “Meselâ, tesettürü tercih edenler nisbî olarak arttı, ama aynı ölçüde tesettürün dejenere edildiği de dikkat çekiyor. Tesettürdeki bozulmaya, ‘moda’ anlayışı sebep oluyor” dedi.
Helal-haram lokmaya dikkat edelim
Aile konuşulurken “helâl lokma” meselesinin de beraberinde konuşulması gerektiğini vurgulayan Çakır, maalesef günümüzde çok aşınan meselelerden birisinin bu haram-helâl meselesi olduğunu söyledi. Millî Eğitim eski Bakanı merhum Tevfik İleri’nin de bu hususta çok dikkatli olduğunu konu ile ilgili hatıra kitaplarından öğrendiklerini ifade eden Faruk Çakır, bu hassasiyetin ailede verilmesi gerekliliği üzerinde durdu. Başta anne babalar olmak üzere çocukların da buna dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Çakır, “Haram lokma yiyenden korkalım. Helay lokma yiyenden değil” dedi. Çakır, “Haram ve halal anlayışını çocuklara anlatabilirsek, çocuklarımız asi ve isyankâr olmaz. Ailemiz de, toplum da huzur bulur” şeklinde konuştu.
Önce televizyonları kapatalım
 Türkiye’de yaşanan büyük sıkıntılardan birisinin de televizyonlardaki yayanlar, internet ve sosyal ağlardaki yanlış uygulamalar olduğunun altını çizen gazeteci yazar Faruk Çakır şöyle konuştu: “Özellikle hanımlara hitap etme iddiasında çoğu program ve dizilerin Türkiye’nin önde gelen problemlerinden birisidir. Bu noktada sadece çocuklarımız değil, biz de tehdit altındayız” dedi.
Karma eğitime hayır
Konuşmasında eğitim konusuna da temas eden Çakır, eğitimde, kitapların muhtevası, kalabalık sınıflar gibi problemlerin yanında en önemli meseleden birisinin de karma eğitim olduğunu söyledi. Çakır konuşmasını şöyel tamamlatı: “Önce ‘kızlar ayrı okula’ dememiz lâzım. Veliler olarak karma eğitime itiraz etmeliyiz. Bu mesele dünyada da tartışılıyor. Ama nedense Türkiye’de çok fazla gündeme gelmiyor. Gündeme gelmesi lâzım, getirmemiz lâzım.”

Soru cevap bölümünde söz alan dinleyiciler de şahit oldukları sıkıntıları dile getirerek Türkiye’nin birinci gündem maddesinin eğitim konusu olması noktasında görüş beyan ettiler.
Ekrem ÖZDEN / Yeni Asya 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.