Dindar İnsan Stresten Daha Az Etkileniyor.

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ)`nde yapılan bir araştırmaya göre dindar insanlar, stresten daha az etkileniyor.

Dindar İnsan Stresten Daha Az Etkileniyor.
Abdullah Uzun
Abdullah Uzun
19 Ekim 2013 Cumartesi 10:12Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ)`nde yapılan bir araştırmaya göre dindar insanlar, stresten daha az etkileniyor.


STRES
LE
EN İYİ BAŞA ÇIKABİLEN KİŞİLER: DİNDAR İNSANLAR

SDÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı Din Psikolojisi Bilim Dalı'ndan Dr. Erkan Kavas, hazırladığı doktora tezinde, "Dini Tutum-Stresle Başa Çıkma İlişkisi"ni inceledi. Dini tutumların stresle başa çıkmadaki etkisinin bilimsel yöntemler ile tespit edildiği araştırmada, Denizli merkezde yaşayan 15 yaş ve üzerindeki 869 kişi üzerinde anket yapıldı. Dr. Kavas, stresle başa çıkmaya yönelik tutumlar içerisinde en yüksek ortalamaya, dini bilgi düzeyi çok iyi olan grubun sahip olduğunu tespit etti.
Dindarlık düzeyine göre stresle başa çıkma ilişkisi hakkında tespitlerini açıklayan Kavas, "Stresle başa çıkmada en yüksek ortalamaya, çok dindar olan grup sahip oluyor. Daha sonra sırasıyla dindar olan grup, dine ilgisiz olan grup gelirken en düşük ortalamanın az dindar olan gruba ait olduğu tespit edildi." dedi. Kavas, İlahiyat fakülteleriyle orta öğretimdeki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde, stresle başa çıkma konularının işlenmesini önerdi.

DUA İNSANA YALNIZ OLMADIĞINI HİSSETTİRİR


Dini inançların huzur, sükunet ve dayanıklılık getirdiğinin bilindiğini, stresle başa çıkmada da diğer ibadetlerin yanında duanın önemli bir yeri olduğuna dikkat çeken Dr. Kavas, "Dua, kişiye yükünün paylaşıldığı ve yalnız olmadığı duygusunu verir. En çaresiz ve ümitsiz durumlarda her şeyi duyan, her şeyi bilen ve gücü yeten bir kudrete inanmak, sığınmak ve güvenmek o kişiye sakinlik ve huzur verir. Duanın belli bir vakti yoktur. İnsanın ihtiyaç hissettiği an, duanın vaktidir." şeklinde konuştu.


'ALLAH'A TESLİM OL, STRESTEN KURTUL'

Stres
ten kurtulmak için esas olanın Allah'a tam teslimiyet olduğunu aktaran Erkan Kavas, "İbadet esnasında insan, kendisini Allah'ın huzurunda hisseder. İbadet süresince insan, mümkün olduğu ölçüde Allah'la olan ilişkiler dışındaki uğraşılarından uzak durur. Kendisini dış etkilerden adeta soyutlar, Allah'la başbaşa olduğunun bilincine erişmeye çalışır. Böyle bir tutum, ruhu Allah'a açılmaya hazır duruma getirir. Böyle bir ruh hali içinde bulunurken insan, dua ile Allah'a teslim olabilir. Öyleyse ibadet ve dua, bir anlamda ruhun yıkanmasıdır. Bu hali yaşayan insan, stresten uzaktır." dedi.( Risale ajans)

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.