SAĞLIK İÇİN YÜRÜDÜLER

SAĞLIK İÇİN YÜRÜDÜLER

SAĞLIK İÇİN YÜRÜDÜLER
Abdullah Uzun
Abdullah Uzun
05 Ekim 2019 Cumartesi 10:05

Hayati Akbaş

3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü etkinliği Artvin’de gerçekleşti.

ARTVİN-Ülkemizde her yıl 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü olarak kutlanmaktadır. Bu nedenle Artvin’de Hatilla Mevkiinde Doğa Yürüyüşü ve Spor Etkinlikleri gerçekleştirildi.

buca escort

Doğa Yürüyüşü ve Spor etkinliğine Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Artvin Vali Yardımcısı Cevat Uyanık, İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. İrfan Akalın, Kamu Kurumlarının Müdürleri, Kurum Personeli, Yenimahalle İlkokulu/Ortaokulu Öğretmen ve Öğrencileri ile vatandaşlar katıldılar.

Artvin İl Sağlık Müdürü Op. Dr. İrfan Akalın etkinlik sonrası yapığı açıklamada şunları ifade etti: “Günümüzde fiziksel aktivite konusunda bilgi düzeyinin yetersiz olması, fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamaması ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi, toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını arttırmaktadır. Bu hastalıklar için bir risk faktörü olan hareketsizlik de dünya genelindeki ölümlerin dördüncü önde gelen risk faktörü olarak belirlenmiştir.

Toplumun büyük bir çoğunluğunda “fiziksel aktivite”, “spor” kelimesi ile eşanlamlı olarak algılanmaktadır. Oysa fiziksel aktivite, günlük yaşam içinde kas ve eklemlerin kullanılarak enerji harcaması ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını artıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktiviteler olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsamda spor aktivitelerinin yanı sıra egzersiz, oyun ve gün içinde yapılan çeşitli aktiviteler de fiziksel aktivite olarak kabul edilmektedir.

Ülkemizde Durum:

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan Türkiye Sağlık Araştırması sonuçlarına göre 2016 yılında %41.1’i çoğunlukla oturduğunu, %53.0’ı orta derecede fiziksel güç gerektiren işler yaptığını, %5.9’u ağır iş veya fiziksel güç gerektiren işler yaptığını beyan etmektedir.

Türkiye Beslenme Sağlık Araştırması (TBSA) 2017 verilerine göre 15 yaş ve üzeri bireylerde Obezite % 31.5 olarak belirlenmiştir. Kadınlarda bu oran %39.1 iken erkeklerde %24.6 ‘dır. 15 yaş ve üzeri bireylerde fiziksel inaktivite ise % 42,4 bulunmuştur.

Çocukluk çağı obezite ve fazla kiloluluk; 2. Sınıf öğrencilerinin %24.5`i obez veya fazla kilolu iken ortaokul öğrencilerinde bu oran yaklaşık %30.1dir. Lise öğrencilerinde ise fazla kilolu veya obez öğrenciler tüm lise öğrencilerinin %20.6’sını oluşturmaktadır.

Ülkemizde ortaokul ve lise öğrencileri fiziksel uygunluk karnesi verilerine göre kız ve erkek çocukların mekik ve şınav testi sonuçları referans değerler ile uyumlu görülmüştür.

Bu araştırmalar ışığında; Ülkemizde de fiziksel aktivite düzeyini artırmak amacıyla hedefler belirleyerek stratejiler geliştirmek, toplumu fiziksel aktiviteye özendirmek, fiziksel aktiviteye ulaşma engellerini ortadan kaldırmak için yerel ve ulusal düzeyde çalışmalar yapılmaktadır.

Eylem Planları

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Fiziksel aktivite ve sağlık küresel eylem planı 2018-2030’u “Daha sağlıklı bir dünya için daha aktif bireyler” başlığı ile duyurmuştur.

Bakanlığımız tarafından yürütülmekte olan Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında Fiziksel Aktivite Eylem Planı 2019-2023 hazırlanmıştır.

Sağlıklı yaşam için;

•Yürüyüşü günlük aktiviteleriniz içerisine kolayca yerleştirebilirsiniz.

•Gün içerisinde toplu taşıma aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir–iki durak önce inip yürüyebilir veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz.

•Size en yakın belediyelere ait yürüyüş yollarından veya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait spor tesislerinden faydalanabilirsiniz.

•Tek başınıza egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız arkadaşlarınızla yürüyüş grupları oluşturabilirsiniz.

•Yürüyüşü ailece birlikte zaman geçireceğiniz keyifli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz”.

HOPA DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜNDE YÜRÜDÜ

Hopa Dünya Yürüyüş günü etkinlikleri kapsamında yürüdü

HOPA-Toplumda düzenli yeterli fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılması ve fiziksel aktivitenin sağlık faydalarına dikkat çekmek amacıyla Hopa’da hükümet konağı önünden başlayarak sahil boyunca yürüyüş düzenlendi.

Düzenlenen yürüyüşe Hopa Kaymakamı Abdurrezzak Canpolat ve eşi Dilek Canpolat, Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Toplum Sağlığı başkanı Mehmet Şeker, Ticaret Odası Başkanı Osman Akyürek, kurum amirleri ve Hopa halkı katıldı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.