Bu haber kez okundu.

Rize'da Bakan yöre için umutları tazeledi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Ayder Yaylası’nı Yenileme ve Koruma Projesi’ni başlatıyoruz. 2019 yılının Nisan ayı itibariyle yöremizin tarihini ve kültürünü yansıtan bir dönüşüm çalışması gerçekleştireceğiz." dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir dizi inceleme için geldiği Rize'de Ayder Dönüşüm Projesi için Ayder’i 2023 yılına kadar özenilen Ayder’e çevireceklerini ifade etti.

Ayder Yaylası'nın önemine değinerek 2019 yılı Nisan ayına kadar çalışmalara başlayacaklarını ifade eden Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ayder, tüm Türkiye'yi ilgilendiriyor. Öncelikli olarak Ayder'e otopark ihtiyacını karşılamak üzere 2 bin araç kapasiteli otopark inşaatı yapacağız. Kaplıcaların bulunduğu alanda butik otel, kaplıcalar içerir, içerisinde restoranların, alışveriş alanlarının, altında 250-300 araçlık otoparkın olduğu, yine otopark inşaatı ile eş zamanlı 2019 yılının nisan ayında başlatarak inşaat sürecini hızlı şekilde bitirmek istiyoruz.

Ayder'de kentsel dönüşüm de uygulamaya geçilecek. Turizm Bakanlığına tahsisli alan üzerinde rezerv konut üreteceğiz ve bu konutlarla vatandaşımızı rızası çerçevesinde rezerv konutlara taşıma çerçevesinde tüm Ayder'deki çirkin yapı yoğunluğunu, bölgenin mimari ve kültürel yapısına uygun projeyi, Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda gerçekleştiriyor olacağız. Bütün projeleri 2019 nisan ayı içerisinde başlamış olacağız. Dönüşüm, Ayder esnafı mağdur edilmeden planlı şekilde yürütülecek."

Belediye Blokları ve Ekrem Orhon'da Kentsel Dönüşüm 2019'da başlayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, belediye blokları  ile geçmiş yıllardan bu yana sürekli gündemde olan ve deniz dolgusu üzerindeki binaların temellerinin oluşan korozyon nedeniyle zarar gördüğü ve tuzlu su altında kalan bina demirlerinin de özelliğini kaybettiği iddialarının bulunduğu 173 bin metrekarelik alandaki Ekrem Orhon Mahallesi ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Ekrem Orhon Mahallesi'nin 173 bin metrekare alana sahip olduğuna işaret eden Kurum, "Bu mahalle geçmiş yıllarda dolgu alanı üzerine yapılmış. Bodrum katlarındaki korozyon ve binaların riskli durumu sebebiyle burada dönüşüm projesine başlıyoruz. 173 bin metrekarelik alanda belediye bloklarından başlamak üzere 4 bin 174 bağımsız bölümün olduğu projeyi 2019 yılı içerisinde başlatıyoruz. Daha az katlı, Rize'nin kültürüne, mimarisine, değerlerine uygun projeler geliştireceğiz ve etaplar halinde bu projeyi tüm Ekrem Orhon Mahallesi'ne yaymayı hedefliyoruz." diye konuştu.

Projelerin bölgenin kültür ve tarihinin ön plana çıkmasına yardımcı olacağını vurgulayan Kurum, "Rize'yi bulunduğu konumdan daha yukarıya taşıyacak, turistik ve istihdam anlamında, insanlarımızın huzurlu şekilde gezeceği alanları, bahçeleri, yürüme ve bisiklet yollarını içerir proje çerçevesinde gerçekleştirilecek ve mevcutta 10-12 katlı binalarımızın da yüksekliğini azaltmak suretiyle bölgeye yakışır bir proje yapacağız. Rize'nin geleceği için çok önem gördüğümüz bu projeyi hızlı, kararlı şekilde hep birlikte gerçekleştiriyor olacağız." ifadesini kullandı.

Azaltılan yoğunluktan dolayı rezerv alana ihtiyaç duyulacağına dikkati çeken Kurum, şöyle devam etti: "Belirlediğimiz, tespit ettiğimiz alanlarda rezerv konut üreterek, vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde, onlarla gönül birliği çerçevesinde bu projeyi gerçekleştiriyor olacağız. Bu rezerv alanlara da bizim düşüncemiz, yaklaşık 2 bin-2 bin 500 konut üreterek buradaki vatandaşımızın ister buradan alması, ister rezerv alanından alması, ister ücreti karşılığında projeyi gerçekleştirmiş olacağız. TOKİ Başkanlığı tarafından, belirlenen rezerv alanda küçük sanayi sitesi ve hal inşaatı yapılacak. Bu da bu bölgedeki çiftçimizin ürünlerinin satışı, sanayimizin gelişmesi noktasında önemli bir proje olacak. Bu projeyi de 2019 yılı içerisinde başlayıp çok kısa zaman içerisinde bitirmek hedefimiz var."

Kurum, Rize'nin bazı köylerinde içme suyu sorunu bulunduğunu belirterek, İller Bankası Genel Müdürlüğü, Rize Belediyesi ve Özel İdare iş birliği çerçevesinde öncelik sıralamasına göre isale hattı yapılacağını aktardı.

Fırtına Vadisi'nin doğası ve kültürü ile ön plana çıkan bir yer olduğuna işaret eden Kurum, atık suların arıtılarak derelere deşarjı ile ilgili çalışma yürüttüklerini kaydetti.

Bakan Kurum, bir süre önce makamında silahlı saldırı sonucu şehit edilen Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi'ye da Allah'tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı diledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir dizi temas ve incelemelerde bulunmak üzere Rize’ye geldi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir dizi inceleme için geldiği Rize'de ilk olarak bir otelde Ayder Dönüşüm Projesi için Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Milletvekilleri Osman Aşkın Bak ve Muhammet Avcı ve il protokolüyle bir toplantı gerçekleştirdi. Bakan Kurum, toplantının ardından Rize'de yapılacak olan kentsel dönüşüm alanlarını inceledi. İncelemelerin ardından Rize Meydan Projesi inşaat alanına giden Bakan Kurum burada gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Kurum, gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi çerçevesinde illerde sorunları yerinde tespit ederek yerel yöneticilerle çözüm konusunda kararlar aldıklarını söyledi.

Kurum, Rize'de 17 bin metrekare alanda inşa edilen meydan projesinin millet meydanı çerçevesinde, içinde kültür ve yürüme alanları bulunacak şekilde iki ayda tamamlanacağını anlattı.

Bakan Kurum yaptığı açıklamada, Rize Meydanı Projesi'ni Millet Meydanı şeklinde tamamlayacaklarını ifade ederek "Rize'de meydan düzenlemesi projemiz var. Yaklaşık 17 bin metrekarelik bir alan. Bu meydanımızı millet meydanı şeklinde içerisinde kültür alanlarının ve yürüme alanlarının olduğu projemizi inşallah iki ay içerisinde tamamlayacağız. Bu konu çerçevesinde belediyemize her türlü desteği sağlayacağız" diye konuştu.

'Yapı denetim firmaları işlerini kura ile alacak"

Bakan Kurum, Resmi Gazete'de yayımlanan yapı denetimdeki düzenlemeler hakkında da konuştu. Düzenlemelerin 1 Ocak itibariyle yürürlüğe gireceğine kaydeden Bakan Kurum "Yapı denetimdeki düzenleme 1 Ocak itibariyle yürürlüğe giriyor. Artık yapı denetim kuruluşlarını bakanlığımız kura çerçevesinde belirlenecek. Kura çerçevesinde işlerini alacaklar. Daha düzenli ve sağlıklı bir yapı denetim sistemine kavuşmuş olacağız. Bizim yaptığımız işlerde imalat kalitesi büyük önem arz ediyor. Yapı denetim sistemini kalitemizi attırmak açısında önemli. Deprem kuşağında yaşıyoruz. Dolayısıyla yapacağımız binalar için düzenlemeyi yaptık ve uygulamaya geçeceğiz" dedi.Valilik

Anahtar Kelimeler:
Bakan Rize Vali
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.