Rize’de “Ruh Sağlığı Birimi” eğitimlerine devam ediyor

Rize’de “Ruh Sağlığı Birimi” eğitimlerine devam ediyor

Rize’de “Ruh Sağlığı Birimi” eğitimlerine devam ediyor
Abdullah Uzun
Abdullah Uzun
15 Kasım 2018 Perşembe 12:39

RİZE-Rize İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığına bağlı Ruh Sağlığı Birimi tarafından sağlık çalışanları ve halka yönelik eğitimlerine ara vermeden devam ediyor.

Ruh Sağlığı Birimi hizmet içi eğitim programı kapsamında aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarına yönelik “Otizm Spektrum Bozukluğu Tarama ve Takip Programı” eğitimi ile “0-6 Yaş Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme Programı” eğitimi, 112 acil sağlık hizmetlerinde görev yapan personellere yönelik “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadelede Sağlık Çalışanlarının Rolü” eğitimi verildi.

Ayrıca Kredi Yurtlar Kurumu(KYK) Rize Yurt Müdürlüğü öğrencilere “Bağımlılıkla Mücadele” eğitimi ile Çözüm Kolejinde görevli öğretmenlere “Çocuk İhmal ve İstismarı, Mahremiyet” eğitimleri verildi.

Otizm Spektrum Bozukluğu Tarama ve Takip Programı eğitimi Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Mert Beşenek tarafından gerçekleştirilen video destekli eğitimde, il genelinde tüm aile hekimlerinin kendi bölgelerine kayıtlı 18-36 aylık dilimde bununda tüm çocukların bir kereye mahsus olmak üzere otizm bulguları yönünden taranması gerektiği belirtti.

Eğitim de otizm şüphesi oluşan çocukların tespit edilip, aylık olarak İl Sağlık Müdürlüğüne bildirilmesi ve çocuk psikiyatrisine yönlendirilip takip edilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadele eğitimi (KYAİŞ) kapsamında 112 Acil sağlık Hizmetleri çalışanlarına eğitimde ise sağlık çalışanlarının şiddet vakası ile karşılaşılması durumunda kişinin hangi kurumlara yönlendirilebileceği ve şiddet gören kadının daha fazla örselenmemi için neler yapılabileceği eğitimde anlatılmıştır.

Çağımızın önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelen “Bağımlılıkla Mücadele” kapsamında KYK Rize Yurt Müdürlüğünde öğrencilere yönelik seminer düzenlenerek, madde bağımlılığı kadar teknoloji bağımlılığının da ülkemizde giderek arttığına dikkat çekildi. Her türlü bağımlılıkla mücadele etmek gerektiğini ve gençlerin erken yaştan itibaren bağımlılıklar konusunda bilinçlendirilmesi gerekliliği üzerinde duruldu.

Rize Çözüm Kolejinde görev yapan öğretmenlere yönelik gerçekleştirilen “Çocuk İhmal ve İstismarı” eğitiminde özellikle çocuk istismarının önlenebilmesi için çocuklara iki yaşından itibaren mahremiyet eğitimi verilmesi gerektiğine vurgu yapılarak, geleceğimizin inşasını oluşturacak çocukların eğitimli, huzurlu ve güvenli bir ailede yetişmesi sonucunda sağlıklı bireyler olabileceğinin altı çizildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.