Rize’de “Davranışsal Bağımlılıklarla Mücadele” Çalıştayı düzenlendi

Rize’de “Davranışsal Bağımlılıklarla Mücadele” Çalıştayı düzenlendi

Rize’de “Davranışsal Bağımlılıklarla Mücadele” Çalıştayı düzenlendi
Abdullah Uzun
Abdullah Uzun
31 Ocak 2020 Cuma 07:41

Rize Valiliğinin öncülüğünde ve İl Sağlık Müdürlüğünün koordinasyonunda Rize İli Davranışsal Bağımlılıklar İle Mücadele Yerel Eylem Planı kapsamında çalıştay düzenlendi.

Rize İl Sağlık Müdürlüğünce ''Davranışsal Bağımlılıklarla Mücadele Yerel Eylem Planı (2020 - 2023)'' hazırlanmış olup, eylem planının değerlendirilmesi ve uygun görülen değişikliklerin gerçekleştirilmesi amacıyla ilgili kamu kurum kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarında görevli uzman mesleki personellerin (psikolog, çocuk gelişimci, sosyal çalışmacı, rehber öğretmen vb.) katılımlarıyla Davranışsal Bağımlılıklarla Mücadele Çalıştayı gerçekleştirildi.

14 Şubat 2019 tarihli ve 2019/2 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile oluşturulan ''Bağımlılık ile Mücadele Yüksek Kurulu'nca (BMYK)'' hazırlanan “2019-2023 Davranışsal Bağımlılıklar İle Mücadele Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planı” faaliyetleri Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda yürütülmektedir.

Bakanlığımızın talimatı ile ''Bağımlılık İle Mücadele İl Kurulları (BMİK)'' tarafından kurumlar arası işbirliğiyle ilin sorunlarına çözüm önerileri geliştirilerek, yerel eylem planı oluşturulması ve yürütülmesi istenmiştir.

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Op. Dr. Seçkin Karaoğlu başkanlığında yürütülen toplantıda davranışsal bağımlılıklar ile madde bağımlılığının benzer ve farklı yönleri, davranışsal bağımlılıklara kimlerin yakalanma risklerinin fazla olduğu, Türkiye ve dünyada davranışsal bağımlılıklara dair istatistikler, dünyada davranışsal bağımlılıklarla mücadele konusunda gerçekleştirilen çalışmalar üzerinde durulmuştur.

Genel bilgilendirme sunumundan sonra Sağlık Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ''Davranışsal Bağımlılıklarla Mücadele Yerel Eylem Planı (2020 - 2023)'' taslağı üzerinde görüşülmüş ve eylem planında yapılması gereken değişikliklere karar verilmiştir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.