Pırasanın 1 porsiyonu ilaç gibi

En sevilen sebzeler listesinde olmasa da pırasa kan damarlarındaki hasarları azaltıyor, kalbi koruyor. İçerdiği galik asit sayesinde yaşlanmayı da geciktiryor

Pırasanın 1 porsiyonu ilaç gibi
Abdullah Uzun
Abdullah Uzun
12 Şubat 2014 Çarşamba 08:22

So­ğan­gil­ler ai­le­si­nin üye­si olan pı­ra­sa­nın, sağ­lı­ğa fay­da­lı çok sa­yı­da bir­le­şik içer­di­ği­ni, bun­la­rın ba­şın­da fla­vo­no­id­le­rin gel­di­ği­ni söy­le­yen Di­ye­tis­yen&Ya­şam Ko­çu Gi­zem Şe­ber, “İ­çer­di­ği kam­fe­rol ile kan da­mar­la­rın­da­ki ha­sar­la­rı azalt­ma­ya yar­dım­cı­dır, yük­sek oran­da­ki fo­lat kalp sağ­lı­ğı­nı ko­rur. An­ti­ok­si­dan et­ki­li gal­lik asit ile yaş­lan­ma­yı ge­cik­ti­rir. İçer­di­ği sül­für­lü di­ğer bir­le­şik­ler ile özel­lik­le ko­lon kan­se­ri baş­ta ol­mak üze­re kan­se­re kar­şı ko­ru­yu­cu et­ki­li­di­r” de­di.

1 por­si­yo­nu ilaç gi­bi

1 por­si­yon pı­ra­sa; ka­nın pıh­tı­laş­ma­sın­da önem­li ro­lü olan K vi­ta­mi­ni ih­ti­ya­cı­nın yüz­de 30’u­nu, man­ga­nez ih­ti­ya­cı­nın yüz­de 13’ü­nü, C vi­ta­mi­ni ih­ti­ya­cı­nın yüz­de 6’sı­nı kar­şı­lı­yor. İçer­di­ği ok­sa­lat­lar se­be­bi ile çok yük­sek mik­tar­da tü­ke­til­di­ğin­de kal­si­yu­mun vü­cut­ta kul­la­nıl­ma­sı­nı olum­suz et­ki­le­ye­bi­lir. Gaz ya­ptığı için sin­di­rim sis­te­mi so­run­la­rı ya­şa­yan­la­rın çok iyi pi­şi­re­rek ve az mik­tar­lar­da tü­ket­me­si ge­re­kir.  

Keyifli hale getirmek için

*Sa­la­ta­la­ra so­ğan ye­ri­ne doğ­ra­na­bi­lir.

*Pa­ta­tes ile bir­lik­te pi­şi­ri­lip pü­re ha­li­ne ge­ti­ri­le­rek, çor­ba ha­zır­la­na­bi­lir.

*Kes­kin ta­dı­nı kır­mak için az et su­yu ila­vesiyle pi­şi­ri­le­bi­lir.

*Om­let ve me­le­me­ne ila­ve edi­le­bi­lir.
  
Sev­di­re­cek bir ta­rif


Pırasalı omlet. Mal­ze­me­ler: 2 adet yu­mur­ta, 1 adet bü­yük boy pı­ra­sa, 2 diş sa­rım­sak, 1 çay bar­da­ğı ta­vuk su­yu, 1 ye­mek ka­şı­ğı zey­tin­ya­ğı, tuz, kır­mı­zı pul bi­ber. Ya­pı­lı­şı: Pı­ra­sa­la­rı eni­ne çok in­ce doğ­ra­yın. Sar­mı­sak­la­rı çen­tin. Zey­tin­ya­ğın­da pı­ra­sa ve sa­rım­sak­la­rı çe­vi­rin. Ta­vuk su­yu­nu ila­ve edin ve pı­ra­sa­lar yu­mu­şa­yın­ca­ya ka­dar pi­şi­rin. Yu­mur­ta­yı üze­ri­ne kı­rın. Kır­mı­zıbi­ber­le süs­le­yip ser­vis ya­pın.

SERDA KIVILCIM - BUGÜN GAZETESİ 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.