, “ENGELSİZ BİR DÜNYA İÇİN” ENGELLİLER SES VERDİ

Artvin Valiliğince, toplumda engellilerle ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla “Engelsiz Bir Dünya İçin Ses Ver” projesi kapsamında engelli ve ortaöğretim öğrencilerinin birlikte kentin doğal güzellikleri içerisinde çeşitli enstrümanlarla yöresel türküler seslendirerek klip çekti.

, “ENGELSİZ BİR DÜNYA İÇİN” ENGELLİLER SES VERDİ
Abdullah Uzun
Abdullah Uzun
10 Mayıs 2018 Perşembe 10:17

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Valiliğince, toplumda engellilerle ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla “Engelsiz Bir Dünya İçin Ses Ver” projesi kapsamında engelli ve ortaöğretim öğrencilerinin birlikte kentin doğal güzellikleri içerisinde çeşitli enstrümanlarla yöresel türküler seslendirerek klip çekti.

Artvin Valisi Ömer Doğanay’ın girişimleriyle 10-16 Mayıs Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında engelli öğrencilere yönelik olarak il genelinde gerçekleştirilen projede, Artvin il genelinde öğrenim gören özel öğretim öğrencileri ile ortaöğretime devam eden öğrenciler müzik öğretmenleri eşliğinde yöresel türkülerle klip çekerek, hünerlerini sergileme imkanı buldu.

“Engelsiz Bir Dünya İçin Ses Ver Projesi’ni hayata geçiren Doğanay, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle toplumun her kesimine farkındalık oluşturmak amacıyla bu anlamlı projeyi hazırladık. Proje kapsamında özel eğitim öğrencileri, ortaöğretim öğrencileri, müzik öğretmenleri ile birlikte Artvin’imizin güzide türkülerini yöresel şiveyle en iyi şekilde seslendirmeleri bizleri son derece mutlu etti” dedi.

Engellilik, sadece engellilerin ve engelli ailelerinin içinde bulunduğu bir sağlık sorunu olmadığını belirten Doğanay,” Sosyal ve vicdani boyutlarıyla hepimizi yakından ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren önemli bir konudur. Bir toplumun gelişmişlik düzeyi engellilere sunulan imkân ve hizmetlerin etkinlik ve kalitesinin yükseltilmesi ile doğru orantılıdır. Huzurlu ve güvenli bir toplum oluşturmanın yolu, engelli vatandaşlarımızın da toplumun ayrılmaz birer parçası haline getirilmesi ile mümkündür. Bunu sağlamak herkesin görev ve sorumluluğu dâhilindedir” dedi.

Doğanay,” Engellilerin eğitim, sağlık, istihdam ve sosyal rehabilitasyon gibi yaşamsal hizmetlerden bütüncül bir şekilde yararlanmaları, temel haklarını tam ve etkin bir şekilde kullanabilmeleri, çağdaş toplum olmanın gereklerindendir. Devlet ve millet olarak her zaman engelli vatandaşlarımızın yanında olmalı ve engelleri aşmalarında ise en yakın destekçileri olmalıyız. Bu hafta yapılan etkinliklerin, engelli vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüne katkıda bulunmasını temenni ederek, tüm vatandaşlarımıza sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum” diye konuştu.

Artvin Valiliği olarak her zaman engelliler ve engelli ailelerinin yanlarında olduklarını belirten Doğanay,” Devletimiz ve hükümetimiz özellikle son 15 yılda engellilere ve ailelerine yönelik olarak düzenlemeler yaparak önemli haklar tanıdı. Devlet olarak engellilerimize ve değerli ailelerine sahip çıkıyoruz. Bu konuda toplumun her kesiminin insanlık anlayışı içerisinde olması gerekir. Yaptığımız çalışmalarda toplumun her kesimini bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak için bütün gayreti gösteriyoruz. Engellilik vatandaşlarımızın kendi tercihleri değildir. İnsan olarak hepimizin bu konuda empati kurması gerekiyor. Hepimiz birer engelli adayıyız” diye konuştu.

Engel bedende değil vicdanlardadır diyen Doğanay,” Valiliğimizin engelli vatandaşlarımıza sonuna kadar açıktır. Bu duygu ve düşüncelerle engelli ve engelsiz çocuklarımızın “Engelsiz Bir Dünya İçin Ses Ver” projesine verdikleri bu anlamlı çalışmalarını tebrik ediyor, ayrıca çalışmada görev alan öğrenci, öğretmen ve yöneticilerimizi tebrik ediyorum.” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.