RİZE TARIMINA YENİ MODEL


Tolga ATMACA

Tolga ATMACA

Okunma 06 Şubat 2014, 07:42

ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI
İlimizin sosyal ve ekonomik gelişmesini etkileyen en önemli etkenlerden biride tarımsal faaliyetlerinin planlanmamış olmasındandır.
İlimizin son nüfus sayımındaki artışın ülke ortalamasının gerisinde olması köylerden merkeze nüfus artışı ve en önemlisi de zaten küçük olan tarımsal işletmelerin miras yolu ile hızla küçülmesi, yaşanan sosyal ve ekonomik gelişmeler sonucunda arazilerin sürekli küçük parçalara bölünmesi beraberinde daha büyük sosyal sorunları getirmiştir.
Ülkemizde ortalama işletme büyüklüğü 60 dekar iken ilimizde 5 dekar, AB de ise 200 dekardır. Mevcut işletmelerimizde yol vb gibi nedenlerle gittikçe küçülmekte, adeta tarım yapılamaz hale gelmekte, bu durum tarımsal yapıyı olumsuz yönde etkilemektedir. Bunun yanında, ilimizin en büyük sosyal problemi olan arazi kavgaları gün geçtikçe artmaktadır.
Mevcut durumun devam etmesi, ilimizin tarımsal faaliyetinin gittikçe sona ermesine, zamanla bölgede arazi ve sel kaymalarına, ilimizin topraklarının kaybolmasına ve kardeş kavgalarının artmasına neden olacaktır. Tüm bu olumsuz gelişmelerin kurtuluşu arazi toplulaştırılmasından geçmektedir. Belki ilk anda bize çok yabancı gelen bu faaliyet, bence bölgemizin gelişmesinde ve kalkınmasında gelecek yılların en önemli bir projesidir.
Arazi toplulaştırılması nedir? Toplulaştırma: aynı şahsa ve çiftçi ailesine ait olup ta parçalanmış, dağılmış, küçük arazilerin ve hisselerinin bir araya getirilerek muntazam şekiller halinde birleştirilmesi, bütünleştirilmesi ve tarımsal işletmelerin düzenlenmesi işlemi olarak tarif edilebilir. Bugün tarımda kırsal kalkınma planlarında arazi toplulaştırılması etkin ve etkili bir arazi yönetim aracı olarak, sadece arazi parçalanmasının sorunlarına çözüm getirmenin yanında kalkınma için önemli bir araç olmaktadır.
Bugün Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının uhdesinde olan ve ülkemizin değişik yörelerinde uygulanmakta olan arazi toplulaştırılması projesinin ilimizde uygulanması ile aşağıdaki yatırımların gerçekleşmesi sağlanacaktır;
-      Fazla dağılmış arazilerin modern işletmecilik esaslarına göre birleştirilmesi,
-      Arazi içi yolların betonlaşması, sulama ve en önemlisi ilimizde sellere neden olan yüzey sularının modern tahliye sistemleri ile tahliye edecek inşaatlar,
-      Köylerin çevresinin düzenlenmesi ve modern çevre planlarının planlanması,
-      Kırsal alanlarda doğal hayatın korunması,
-      Kırsal alanlardaki yerleşim yerleri ve toprakların su erozyonu, sel taşkınları gibi doğal afetlerden korunmak için gerekli önlemlerin alınması,
-      Ek olarak toplulaştırma yapılan yerlerde spor sahaları, parklar gibi sosyal hizmet tesislerinin kamulaştırma yapılmadan temin edilmesi,
-      Köy içi yollarının tanzimi içme suyu, kanalizasyon, elektrik, telefon gibi hizmetlerin planlanması,
gibi konular gerçekleştirilecektir.
Yukarıda saydığımız yatırımın bölgemize gelmesini kim istemez ki, tüm bunların yanında ilimizin en önemli sorunu olan arazi kavgaları önlenecektir ve sınır tartışmaları sona erecektir. Tarım ve orman arazileri ayrılarak, orman sayılan arazilerimiz kurtulacak, yaylak ve meraların sorunları giderilecektir.
Bunun içinde yapılması gereken, bölgenin toplulaştırma kapsamına alınması için Bakanlar Kurulu Kararı oluşturmaktır. Bunun içinde bölge siyasetçilerine büyük görev düşmektedir. Konuyu halka ve siyasetçilere iyi anlatmak, bu yatırımdan bölgemizi mağdur etmemek geleceğimiz açısından önemlidir. Her şeyden önemli bu yatırımın ilimize gelmesi ile birçok sosyal problemlerin giderileceği, istihdamın artacağı ve köye dönüşün tekrar başlayacağıdır.
Şimdi böyle bir yatırımı kim istemez ki o zaman medya, sivil toplum siyaset hadi görev başına diyorum.
Saygılarımla.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.