Ünlü Romancı Reşat Nuri Güntekin Milli Eğitim Bakanlığı Müfettişi olarak 1953 yılında Pazar Orta Okulunu denetlemeye gelir.

            Reşat Nuri Güntekin (1889-1956)

İstanbul da doğdu. İlkokulu Çanakkale de, Orta öğrenimini İstanbul Galatasaray Lisesi ve İzmir de bir Fransız lisesinde tamamladı. Üniversiteyi İ.Ü.Edebiyat Fakültesi Fransız Edebiyatı bölümünü de tamamladı. Fransızca öğretmeni olarak Bursa ya atandı. İstanbul Vefa ve Erenköy liselerinde müdürlük yaptı.1931 yılında Milli Eğitim Bakanlığında Müfettiş oldu.1939-43 Çanakkale Millet Vekili,1947 Milli Eğitim Bakanlığı Baş Müfettişi oldu.1954 de emekliye ayrıldı.1922 yılında Vakit Gazetesinde tefrika edilen ve aynı yıl kitap olarak basılan Çalı Kuşu Romanı ile ünlendi.1956 yılında Londra da öldü. Mezarı İstanbul’dadır.

            O zamanını müfredatına göre Ortaokul ve Liselerde son sınıf öğrencileri mezun olabilmeleri için okulun kapanışından hemen sonra bütün derslerden tekrar yazılı sınava girerler.Buna mezuniyet sınavları denirdi.Bu sınavlardan başarılı olanlar Diploma almayı hak kazanırlardı.Bizim dönemlerde de aynı idi.1970 yıllarında Liseden mezun olurken ,Kompozisyon sınavından kaldım.Tek ders olunca bir hak veriyorlardı.O arada Üniversite sınavlarına girebilme hakkı olduğundan bir sorun olmuyordu.Üniversite sınavını kazandım.Eylülde tek dersi veremezsem,Üniversiteye kaydımı yaptıramazdım.Onun için mezuniyet sınavlarının önemi çoktu.1980 den sonra bu sınavlar kaldırıldı.

            Aslen Trabzonlu olan bir kız öğrenci Mezuniyet sınavlarından üç alarak kalıyor.Bu öğrenciyi mezun etmek için Okul Müdürü Kadir Çağan,Müdür Yardımcısı Kimya öğretmeni Ardeşen’li Ali Yılmaztürk’u yanına çağırıp,”Trabzonlu öğrencinin geçirilmesini istiyor.Müdür Yardımcısı notların defterlere işlendiğini söyleyerek bir şey yapamayacağını belirtiyor.Müdür Bey çok ısrar edince ,diğer sınıfta kalan 23 öğrencilerin de notlarını 3 ten 4’e çıkartılarak mezun edilmelerinin doğru olacağını söylüyor.Karar kılındıktan sonra defterdeki notlar jiletle kazınarak dörde çıkarılıyor. Bu öğrencinin sayesinde diğerleri de mezun oluyor. Olayı öğrenen başka bir öğretmen Bakanlığa şikayet ediyor.

            Bakanlık Müfettiş olarak Reşat Nuri Güntekin’i görevlendiriliyor. R.N.Güntekin elinde şemsiye, baston ve çanta ile Pazar’a geliyor. Müfettişin geldiğini haber alan Müdür Yardımcısı Ali Bey,o sırada mesleki bir toplantı için Pazar’a gelen Tunca Köyü İlkokul Öğretmeni Enver Alptekin’i (Rahmetli Eczacı Sedat’ın babası) görevlendiriyor.Merkezden okula kadar küçük adımlarla getirilmesini istiyor.Nedeni gelene kadar okulda hazırlık yapmaktı.Yolda gelirken R.N.Güntekin “beni tanıdın mı? Romanlarımı okuyor musun? Tevfik İleri Bey’in evi nerede dır ? “diye sorular sorar. Reşat Nuri Bey teftiş esnasında

Not düzeltmeleri görüyor. Müdür izinde olduğundan Müdür Yardımcısı Ali Bey’i çağırıyor. Ali Bey olayı olduğu gibi anlatıyor. Derhal Müdür Bey’i görevden alıyor. Müdür Yardımcısı Ali Bey’de uyarıda bulunarak başka bir okula gitmesi tavsiye ediliyor.Ali Bey de tayınını İstanbul’a istiyor.

            Sonradan anlaşılıyor ki Müdür Bey’in bu kadar ısrar etmesinin sebebi, öğrenci velisi ile duygusal ilişki yaşamasıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.