PAZARSPOR VE PAZAR


Ali Akyıldız

Ali Akyıldız

Okunma 11 Kasım 2014, 15:14

Ali AKYILDIZ(Turizmci yazar)
Değerli okuyucularım bu haftaki yazım güzel Pazarımızın, oynadığı futbol ve elde ettiği başarılarla Pazarımızı ülke gündemine taşıyan Pazarspor’umuz ile ilgili olacak.

Toplumsal ilginin merkezindeki Pazarspor’un hikayesi aslında hepimizin hikayesidir.

Dolayısıyla hepimiz Pazarspor’u izliyor, takip ediyoruz.

Kimimiz hayranlıkla, kimimiz, sevgiyle, kimimiz kaygıyla.

Ama hepimiz merakla izliyoruz.

Çünkü Pazarspor’u günlük yaşantımıza etiketlemiş yaşamımızın her anına Pazarspor’u koymuşuz.

Aslında hep güçlü olduğumuz yerden kırılırız. Pazarspor’umuza hem çok yakın, hemde çok uzağız.

Bir şehri şehir yapan Havaalanı Futbol takımı ve Üniversite/Fakülte/dır.

Bu üç önemli varlık Pazarımızda mevcuttur. Bu çok önemli değerler ve faaliyetleri ekonomik olarak o şehrin ekonomisine doğru entegrasyonlarla bağlandığında o şehre müthiş ekonomik katkı yaparlar, o şehre sinerji, vizyon, misyon, hedef, canlılık, sosyal statü katarlar.
Ve o şehri ulusal ve uluslararası pazara sunarlar. Aslında Pazarspor her pazarlı için ekonomik güç, sosyal statü, vizyon ve misyondur.

Değerli okuyucularım yıllarca ülkemizin en önemli yerlerinde, turizm bölgelerinde çalıştım.

Turizmin her aşamasında bulundum.

Bazen yabancı ziyaretçilerle sohbetlerim sırasında onlara soruyordum//what abaut you thing of the Türkey//(Türkiye hakkında ne düşünüyorsunuz).Bana futbolcuların bazı sanatçıların yazarların ismini söylüyorlardı.

Hatta Milli takımımızın Dünya üçüncüsü olduğu yıl Türk Turizmi rekor üstüne rekor kırmış, turist ve gelir açısından tüm zamanların en yüksek rakamına erişmişti.

Dolayısıyla futbol şehirlerin ve ülkelerin tanıtımına büyük katkılar sağladığını inkar edemeyiz.

Futbol artık dünyada bir endüstri haline geldi reklam, tanıtım, konaklama, ulaşım, yeme içme, lojistik ve birçok ekonomik faaliyeti yaratan ve ekonominin paydaşlarını oluşturup finanse eden dev bütçelerle yönetilen, milyonlarca dolarlık gelir ve gider kalemleriyle yarattığı katma değer ve sinerji ile oluşturduğu hayran kitleleriyle dev bir sektördür.

Futbol endüstrisi dev bir ekonomik organizasyondur. Tanıtımdır. Çünkü bir futbol müsabakasında 90 dakikada spiker iki takımın ismini ve şehrini 5 yada 100 kez söyler ve 90 dakikada izleyenler bir şehri 50 yada 100 kez duyarlar enteresandır ki, hiçbir reklam ve tanıtım organizasyonunda bir şehri 50 yada 100 kez insanlara söyletemezsiniz insanlar sıkılır, ama futbolda bu yoktur.

Mesela Pazarspor-Altay müsabakasını izleyen birçok İzmir ve yakın şehir insanları yada genel seyirciler arasından birçok kişi ilk defa Pazar’ın ismini duydular.

Düşünün bin üzerinde ilçesi olan ve ülkemizde Pazar’ı bilmeyenler var, onlarda Pazarspor sayesinde Pazar’ı ve nerde olduğunu öğreniyorlar.

Bu Pazar’a yapılabilecek en büyük tanıtımdır, iyiliktir, ekonomik ve sosyal statüdür, onun için Pazarspor bir markadır ve çok değerlidir.

Spor kulüpleri kişilerin finanse ettiği organizasyonlar olmamalıdır, kişilere bağımlı olmamalıdır.

Dolaysıyla spor kulüpleri kendi ayakları üzerinde durabilecek sağlıklı ve sürekli gelirler elde edebilen kurumsal şirketler gibi yönetilen organizasyonlar haline gelmelidir.

Kişilere bağlı olan hiçbir organizasyon ve şirket ayakta kalamaz.

Dolayısıyla Pazarspor’u sınırlı kaynaklarla başarıdan başarıya koşturan yönetimi oyuncuları seyircileri tebrik ediyoruz, yapıkları güzel şeylere saygı duyuyoruz.

Pazar halkı olarak güzide kulübümüze sahip çıkmalıyız, ekonomik, sosyal manevi elimizden ne geliyorsa yapmalıyız.

Değerli okuyucularım bazen yöneticiler, teknik kadro yada futbolcular hata yapabilirler, normaldir çünkü çok iş yapan ve çok çalışanlar hata yapar, hiçbir şey yapmayan yani lider değil idareci olan vaziyeti ve durumu idare edenler hiç hata yapmazlar.

Hata yapanlar çok iş yapanlardır, çok çalışanlardır, elini taşın altına koyanlar ve risk alanlardır.

Dolayısıyla bir hata yapıldığında yada puan kaybedildiğinde takımı yerden yere vurmak acımasızca eleştirmek, takımı ve yöneticileri itibarsızlaştırmak kimseye fayda sağlamaz.

Eleştiri konjektürel olmalı yol göstermeli, alternatif sunmalıdır.

Değerli okuyucularım sınırlı kaynaklarla Pazarspor’umuzu başarıdan başarıya koşturan ve Pazar’ın ismini ülke gündemine taşıyan

Pazarspor’un oyuncu teknik kadro ve taraftar ve yöneticilerini kutluyorum, başarılarına saygı duyuyor ve devamını diliyorum. Hiç kimse kendi içinden çıkmayanı toplumla özdeşleşmeyen-i lider göremez ve bu kişiler ile başarıyı yakalayamaz.

Dolayısıyla Pazarspor hem içimizden çıkmış hem de hepimizle ve günlük yaşamımızla özdeşleşmiştir. Unutmayalım ki bir şehri şehir yapan

Üniversite, Hava alanı ve Futbol takımıdır. Pazarspor başarıdan başarıya koşarak birinci lige yani süper lige çıkarken, Pazar’ı da tanıtım ve ekonomik canlanma bakımından birinci yani süper lige çıkaracaktır.

Saygılarımla. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HASAN - 6 yıl önce
tebri̇kler güzel olmuş
Avatar
AHMET - 6 yıl önce
i̇şte tespbi̇t öyle olur
Avatar
KEMAL - 6 yıl önce
pazarsporu turi̇zmle eşleşti̇ri̇p böyle güzel yaziyi yazan kardeşi̇mi̇ tebri̇k ederi̇m
Avatar
pazarlı, - 6 yıl önce
yine yazdı tam tespit eline yüeğine kalemine sağlık
Avatar
osman - 6 yıl önce
tebrikler
Avatar
hamza - 6 yıl önce
turizmci kardeş tebrikler
Avatar
İSFENDİYAR SARAÇ - 6 yıl önce
hep destek tam destek
Avatar
halit hamza - 6 yıl önce
bu önemli bir galibiyet ve özgüven.bu takımı desteklemek hemde koşulsuz desteklemek lazım.sürpriz yapabilirler.