Pazarsporun olağan kongresine katıldım.
Başkan Yangın kürsüde konuşma yaptı.
İlgi ile izledim.
Neler söyledi değil, neler söylemedi ki?
Kulübe başkan olmak isteyenlere seslendi.
Varsa talipli bırakmaya hazırım.Ön şartımda yok dedi.
Neden her kongrede bu açıklamaları yapma gereği duyuyor?
Kimse zaten talip olmuyor.
Olsa olsa yine kendi yönetimde ekonomisi yerinde birisi olacak.
E, o halde neden başkanlığı istesin ki,
Her kongrede bunu genel kurula pişirip pişirip getirmek de uygun görünmüyor.
Başkan neleri dile getirdi.
 
“BİR AYAĞIMIZ HEP KISA KALDI”
“Ben farklı bir penceren bakacağım ve yaptıklarımızı değil yapamadıklarımızı anlatacağım.” diyen Başkan yangın sözlerini şöyle sürdürdü: “Taahhüt edip gerçekleştiremediklerimizi söylemem lazım. 2 yıl önceki kongrede, bu benim son başkanlık dönemim demiştim. Bundan sonra arkadaşlar kendilerini hazırlasın bir daha başkan adayı olmayacağım demiştim. Son dakikaya kadar da halen bu sözüm geçerli. Ama bir hazırlık da görmeyince bunun devamı gibi gözüküyor. Demek ki bunu yapamadık. İkincisi, denk bütçeyle bu kulübü yöneteceğimizi söyledik. Yani borçları minimize etmek, gelirimiz kadar gider yapmak. Ayağımızı yorganımıza göre uzatmak istedik; onu da yapamadık. Mali tabloları incelerseniz ciddi borçlarımız olduğunu görürsünüz. Elbette bazı yatırımlarımız var. İçinde bulunduğumuz tesisin yapımı, stadyumdaki tesisin yapımı. Bunlar tabi ciddi yatırımlar. 2. Lig’de mücadele etmek. Ama bir ayağımız hep kısa kaldı. Sporcuya borcumuz oldu, personele borcumuz oldu, esnafa borcumuz oldu. 4 ayaklı masanın her zaman bir bacağı kısa kaldı. Ben de bu konudaki mahcubiyetimi huzurlarınızda dile getirmek istiyorum. Bunları yapamadık. Teknik olarak futbol takımımız 2. Lig’e çıktık, o coşkuyu birlikte yaşadık. 2 yıldır 2. Lig’deyiz. Sonunu iyi getirdik ama hep çalkantılı geçti.”
 
Bu açıklamalar çok güzel.
Genel kurulda bunları katılımcılara anlatmak, onlarında görüşünü almak daha da güzel.
Takımın içinde bulunduğu borç batağından nasıl kurtulması gerektiğini de dile getirdi.
Bunları söylerken bu kez genel kurulda söylenmemesi gerekenleri de dile getirdi.
 Neydi onlar;

“BELEDİYE BİZE TAHSİS EDİLEN OTOPARKIN GELİRİNİ VERMEDİ”
“Maddi sıkıntılarımız olmasa bu durumlara düşmezdik.” ifadelerini kullanan Yangın, “Bir takım gelir bütçelerine koyduğumuz kalemler vardı. Sayın belediye başkanımızın bize vermiş olduğu bir otopark geliri vardı. Bu otoparkı biz gelir kalemimizin içine koyduk. 2 yıl içinde bu otopark bize tahsis edilmiş olsaydı bugün bu borçlarımız en azında 250–300 bin lira daha az olacaktı. En azından Pazar esnafına 1 kuruş borcumuz olmayacaktı. Bu konuda belediye başkanımızın söyleyecek birkaç kelimesi olacaktır. Çünkü belediye meclisinin oy birliğiyle alınan bir tahsis olayı var. Ama 2 yıldır bu tahsis gelirini alamadık; genel kurul üyeleri bunu bana sürekli soruyorlar. Ben de bunu bu genel kurulda gündeme getirmek durumundayım. Bunu beceremedik. Bu geliri kulübümüze kazandıramadık. Bu da beceriksizlik. Başka da beceriksizliklerimiz mutlaka vardır. Bu kadar beceriksizliğime rağmen hala benim devam etmemi istiyorsanız da sizlere saygı duymaktan başka diyeceğim yok.” şeklinde konuştu.
 
Kendi açısından güzel bir değerlendirme olduğunu düşünebilir.
Ama Belediye başkanının açısından baktığımızda bu işin öyle kolay olmadığı gözüküyor.
Bunun detaylarına girmeyeceğim.
Belediye Başkanı Dr.Ahmet Basa cevabı niteliğinde olan net bir açıklama yaptı.
Peki, ne dedi!
 
BELEDİYE BAŞKANI BASA: “HERKES KENDİ ÜZERİNE DÜŞENİ YAPARSA PAZARSPOR DAHA İYİ YERLERE GELİR”
Pazar Belediye Başkanı Ahmet Basa ise yaptığı kısa konuşmada, “Biz her zaman üzerimize düşen görevleri yerine getirmişizdir. İnşallah herkes kendine düşen görevi yerine getirirse, Pazarspor’umuz daha iyi yerlere gelir. Ben geçmiş yönetime teşekkür ediyorum, gelecek yönetime de başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.
Bu açıklamalara yorum da gerekmiyor.
Yine başkan “Çaykur’dan destek alıyoruz ama yeterli değil” dedi.
Özel Fabrikalardan da destek gelmiyor açıklaması yaptı.
Başkan Basa’ya bu konuda yardımcı olması için seslendi.
Ve ekledi.” Ben başkan olsam valla yaparım dedi.
İnşallah o günleri de görürüz!
Kulüp başkanlığından Belediye başkanlığına geçer.
O zaman işlerin nasıl yürüdüğünü de daha iyi anlamış olur.
Sonunda neler dedi;
 
“BÖYLE GİDERSE KAN VE GÖZYAŞI OLUR, TAKIM DA BİR ALT LİGE DÜŞEBİLİR!”

Kulübü devretmeye hazır olduğunu ancak talipli olmadığı için devam edeceğini söyleyen Yangın, “Ama illa da devam edeceksem bundan sonraki dönemde gerçekten geliriyle gideri eşit, 1 Lira borçlanmadan bir 2 yıl vaat ediyorum. Bu 2 yılda kan ve gözyaşı da olacak. Teknik anlamda büyük sıkıntılar çekmeye de hazır olun. Bu kulübün bir alt lige düşme ihtimalini de göz ardı etmeyin. Ben size başarılı veya yukarıda bir hedef göstermiyorum. Ama bu noktada hala bu hedefi gösteren birleri varsa da önünü açmakta tereddüt etmem. Hemen bu ekibe de devretmeye hazırım. Bir şey daha söyleyeyim. Hep böyle kısa kalınca bu masanın bir ayağı; sürekli kendi imkânlarımızı bu kulübe seferber ettik. Neticede ciddi rakamları Pazarspor’a tahsis ettim. Bu noktada biri bu sorumluluğu üstlensin; bugün hemen divana da bu beyanımı veririm. Sadece şirketimin kanalıyla yaptığım özellikle bu tesisin bitirilmesi için. Onun haricinde şahsi bütün borçlarımı, alacaklarımı bugün itibariyle ibra edeceğim. Bunu da bir taahhüt olarak bilin. Benden başka biri bu işi yaptığı an Hüseyin Yangın’ın 1 kuruş alacağı olmayacaktır. Bunun imzasını hemen atarım. Ama hala ben devam edeceksem bu kan ve gözyaşına hazır olun. Yok, biz başarı bekliyoruz diyorsanız, Pazar’ın tüm dinamikleri bu kulübün taşının altına elini sokacak.” ifadelerini kullandı.

Bu söz başkana hiç yakışmadı.
Sezona başlamadan böyle konuşma yapmak kimin işine yarar.
Bu takım zor koşullardan hiç kurtulmamasına rağmen 3.ligden2.lige çıktı.
Bu başarı başkanın olduğu kadar tüm Pazar halkınındır.
Şimdi Pazarspor bu şartlarda ligde en büyük küme düşme adayımıdır?
Ben katılmıyorum.
Yeni yönetimde futbolun içinden gelen birçok arkadaşımız var.
Bu sıkıntıların(varsa tabi) üstesinden geleceğine inanıyorum.
Öyle karamsar tabloları kamuoyu ile paylaşmak doğru değildir.
Takım Allah göstermesin küme düşerse “bunun sorumlusu ben değil sizsiniz” demek yakışıksızdır.
Ben bu sözden bunu anladım.
İnşallah anlayışım kıttır da bu sözün altında bunlar çıkmaz.
Yoksa Pazarspor lige başlamadan HAVLU attı ise vay halimize.
Bu kulüp ve cami kolay pes etmez. Bugüne kadar da etmedi.
Bunda başkan Yangın’ın büyük emeği var.
Pazar halkı biliyor.
Fakat bu ve buna benzer açıklamalarda başkana olan güveni sarstığını düşünüyorum.
Yeni yönetimin Pazarspor’a, Pazar halkına hayırlar getirmesini temenni ediyorum.
Ben kendilerine güveniyorum.
Başkan bu sözleri duygulu bir anda içinden gelmese de söylediğini düşünüyorum. Veya sıkıntıları iyi niyetle paylaştığına inanıyorum.
Yoksa Pazarspor’un sıkıntı çekmesi anında ilk göreve koşanın da kendisi olduğunu bilenlerdenim.
    
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ekrem KURT 4 yıl önce

Çok önemli konulara deyindin pazar spor için görüşlerini söylemek önemli sadece dogrulari deyil eksik oldugunu düsunduklerinide belirtmek gerek pazarspor için her kes elinden geleni yapmasi gerek sadece yönetime birakmak kenardan izlemekle olmaz birfikrin varsa basin yoluyla paylaşmak duşunceleri soylemek gerek bunda herkese görev vardir en basıti türübunde destek vererek takima katkı verebiliriz bu birlikteligi sagladıgımız zaman koyulan hedeflerin daha büyük olacagına inanıyorum sadece takım puan kaybettiginde sesimizi yükseltmenin takıma hic bir faydasi olmaz. Ben yeni yönetime hayirli olmasını diliyorum