DÜVE YETİŞTİRİCİLERİNE YÜZDE 30 HİBE DESTEĞİ SAĞLANDI

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dursun Okur "Yetiştirici Bölgelerinde Yüzde 30 Hibeli Düve Alım Desteği" ile ilgili açıklamalarda bulundu.

DÜVE YETİŞTİRİCİLERİNE YÜZDE 30 HİBE DESTEĞİ SAĞLANDI
Abdullah Uzun
Abdullah Uzun
18 Mayıs 2018 Cuma 11:33

Hayati Akbaş

ARTVİN-Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dursun Okur "Yetiştirici Bölgelerinde Yüzde 30 Hibeli Düve Alım Desteği" ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Milli Tarım Projesi kapsamında mera hayvancılığının geliştirilmesine yönelik 30 İlimizde uygulan yetiştirici bölgelerinden birinin de Artvin İlimiz olduğundan dolayı konu ile ilgili olarak Okur" Yüzde 30 Hibeli Düve Alım Desteği müracaatları başladı, İlimizdeki üreticilere en az 20 baş en çok 100 baş düve alım bedelinin yüzde 30'u hibe olarak verilecek, müracaatların 08 Mayıs'ta başladı ve 06 Haziran 2018 tarihinde sona erecektir"

"Boş ya da gebe düve alımlarında en az 20 en fazla 100 baş düve alım bedeli için yüzde 30 hibe desteğinden yararlanmak isteyen üreticiler işletmenin bulunduğu il/ilçe müdürlüklerine, başvurularını bizzat kendileri yapacaklar. "

Bakanlığımız tarafından 08.05.2018 tarih ve 30415 sayılı Resmi Gazete ‘de "Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği(2018/21)" yayınlanarak yürürlüğe girdi. İlgili Tebliğ'de Düve Alım Desteklemesi belirtilmiştir. Akabinde Düve Alım Desteği Uygulama Rehberindeki yayınlanarak detaylar açıklanmıştır. Buna göre şartları sağlayabilecek ve daha önce hibe desteklerden yararlanmamış gerçek veya tüzel kişiler (birlik, şirket vb.) kombine ve etçi ırklar (Simental, Kırmızı/Siyah Angus, Hereford, Limuzin, Şarole ve Belçika Mavisi ırkları ) için hibe desteği alabilecektir.

Başvuru dönemi itibari ile hibeye esas üst sınır için Bakanlık, "kombine ve etçi damızlık gebe düve fiyatı 10.000 TL/baş" ve "kombine ve etçi 8-13 aylık damızlık boş dişi sığır fiyatı 6.000 TL/baş" olarak belirlendiğini" belirten Okur yapmış olduğu açıklamanın devamında müracaat şartları ve gerekli evraklar hakkında bilgi verdi. Buna göre;

"MÜRACAAT ŞARTLARI

-01.01.2018 tarihinden önce Türkvet sistemine kayıtlı bir işletmesinin olması gerekiyor.

-İşletme kapasitesi talep edilen hayvan sayısı ile uyumlu olması gerekiyor.

-Talep edilen hayvan sayısı en az 20 baş, en fazla 100 baş olacak.

-Destek oranı düve alım bedelinin yüzde 30 nispetinde. Bakanlık düve birim fiyat üst değerini; gebe düve bedeli 10.000TL, boş düve üst değerini ise 6.000 TL olarak belirledi.

-Düveler; Düve yetiştirici merkezlerinden, hastalıktan ari işletmelerden, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünden (TİGEM), damızlık sığır yetiştirici birliklerinden, süt üretici birlikleri ve Tarım Kredi Kooperatifleri (TKK) ve iştirakçilerinden temin edilecek.

-Düveler 2 (iki) yıl süre ile satılamayacak.

BAŞVURU İÇİN GEREKEN EVRAKLAR

-Başvuru Dilekçesi

-Başvuru Formu

-Nüfus Cüzdan Fotokopisi

-Hayvancılık/Ziraat alanında eğitim aldığına dair diploma/sertifika/fotokopisi (var ise)

-Gazi veya birinci derece şehit yakını olduğuna dair belge

-İşletmenin ari/organik niteliğine dair belge (var ise)" açıklamalarda bulundu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.