Miraç, Recep’in 27. gecesi, Alemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimize, Mekke döneminde bir gece, Yüce Yaratan’ın sonsuz kudretinin eserlerini temaşa etmesi için önce Mescidi Aksay’a, oradan da semaya yaptırılan hikmet yüklü yolculuk… Kainatın yüce yaratıcısının daveti üzerine gerçekleşen mucizevi buluşmadır.

Miraç, merdiven demektir. Cebrail aleyhiselam gelip, Peygamber efendimizi, 52 yaşında iken, Recep ayının 27. gecesi, Mekke-i Mükerreme’de Mescidiharam’dan, Kudüs’te Mescidi Aksay’a ve oradan göklere götürdü. İslâm âlimleri buyurdu ki: “Miraç ruh ve ceset ile birlikte oldu. Ayet-i kerime ile sabit ol-duğundan, Mekke’den Kudüs’e götürüldüğüne inanmayan kâfir olur.” Resûlullah “sallallahü aleyhi ve sellem”, Mirâc’da Cenneti, Cehennemi, sayısız şeyleri gö-rüp, Kürsî, Arş ve Ruh alemlerini geçip, bilinmeyen, anlaşılamayan, anlatılamayan şekil-de, mekânsın, zamansız, cihetsiz, sıfatsız olarak Allahü telayı gördü. Hiçbir mahlûkun bi-lemeyeceği, anlayamayacağı nimetlere kavuşup bir anda, Kudüs’e ve oradan da Mekke-i Mükerreme’ye geldi. Bu mübarek gecede, diğer mübarek geceler gibi, kaza namazları kılmalı, Kur’an-ı kerim ve ilmihâl okumalı, tövbe ve dua etmeli, din kardeşlerimizi, Salih akrabaları ve âlimleri ziyaret etmeli, fakirleri sevindirmeli, dünya ve ahiret saadeti için, bütün Müslümanlara dua etmeli. Miraç Gecesi’ni ibadetle geçirirken, gündüzünü de (yarın) oruçla geçirmelidir.

Recep ayının yirmi yedinci gecesi,

Cebrail geldi, Allah’ın sevgili kuluna,

Zemzem nakşetti, kalbine, ruhuna,

Çıkacaklar, yüce Allah huzuruna.

Burak adlı bineğe, heyecanla bindiler,

Beytü’l- Makdis’e, çok huzurlu indiler,

İmam oldu Peygamber, nurlu nebilere,

Namazı kıldırarak, devam etti göklere.

Cebrail ile birlikte, yol oldu gökler,

Her katında nebiler, O’nu bekler,

Sidretü’l-Münteha’da, bindi Refref’e,

Yoluna devam etti, kavuştu bu şerefe. M.K) (Miraç kandiliniz mübarek olsun. b.a.k.)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.