Sevdim Seni hep canlara canan diye sevdim,
Bir ben değil, âlem Sana hayran diye sevdim.
Ecram-ı  Felek  levh-u kalem mesti nigahın,
Didarına aşık Ulu Yezdan diye sevdim..               Hasan Basri ÇANTAY
 
Ruhum Sana âşık, Sana hayrandır Efendim,
Bir ben değil, âlem Sana hayrandır Efendim…
Evlad ü iyalden geçerek ben Ravza’na geldim.
Ahlakını meth etmede Kur’an diye sevdim..
Kurbanın olam şah-ı rusul kovma kapından,
Didarına müştak Ulu Yezdan diye sevdim…
Mahşerde Nebiler bile Senden meded ister,
Gül yüzlü melekler Sana hayran diye sevdim..          Ali Ulvi KURUCU
 
Peygamber (sav) Efendimiz bir gün, “Benden sonra öyle kimseler gelecektir ki, “Keşke Peygamber (sav) i görseydik de, bugün sahip olduğumuz mal, servet ve çoluk çocuklarımız olmasaydı diye hasret çekeceklerdir” buyurdu.
Resulullah (sav) Efendimiz: “ Kardeşlerimi ne zaman göreceğim, onları özledim..” diyerek bir gün içini çeker.. Orada bulunanlar…”Ya Resulellah! Bizler senin kardeşlerin değil miyiz?” diye sorunca, Peygamber (sav) şöyle cevap verir:
 
 
“Sizler benim, arkadaşlarım, yani ashabımsınız. Kardeşlerim ise daha sonra gelecekler. Onlar Beni görmedikleri halde bana iman edeceklerdir. İşte kardeşlerim onlardır.”
Bizler Seni görmeden seven kardeşleriniz Ya Resulellah! Bizleri bu kardeşlerinin arasına dâhil eyle!     Hani bir sahabe Sana şöyle bir soru sormuştu:
“Kıyamet ne zaman kopacaktır? Ya Resulellah!”  Siz, ona:
Kıyamet için ne hazırlık yaptın? “ diye sormuştun Ya Resulellah, O sahabe,
“Kıyamet için büyük bir hazırlığım yok, fakat ben, Allah’ı ve O’nun Resulünü çok seviyorum” diyerek cevap vermişti. Sen de ona şu cevabı vermiştin:
“Kıyamet gününde sen sevdiğinle beraber olacaksın”.   (Buhari, Müslim)   
Ya Resulellah! Bizler de o sahabe gibi “Allah’ı ve O’nun Resulünü”, yani Seni çok seviyoruz Ya Resulellah! O sahabe gibi cennette Seninle beraber olmak istiyoruz, şefaatine talibiz… Himmetine muhtacız…. Ya Rabbi! Efendimizin bu müjdesine bizleri de dâhil eyle. Bu dünyada bizlere O’nu görmek, mübarek yüzünü seyretmek nasip olmadı, amma cennette O’na komşu olmayı, O’nun şefaatine nail, olmayı ve O’nu görüp doya doya seyretmeyi bizlere de nasip eyle Ya Rabbi!. O’nun sünnetini yaşayıp hayatımıza tatbik etmeyi cümlemize lütfeyle Ya Rabbi!
“Her Peygamberin ümmeti hakkında bir duası vardır. Ben bu duamı Kıyamet günü ümmetime şefaat için sakladım.” Diye buyurdun Ya Resulellah!
Ya Rabbi! Kıyametin o dehşetli anında, Efendimiz (sav) in yapacağı duası hürmetine bizleri de O’nun şefaatine nail eyle..O’nun Hamd sancağı altında toplanacak ümmetinden bizleri de eyle Ya Rabbi! O’nun sahip çıktığı ümmetinde eyle Ya Rabbi!
Ya Resulellah! Bir beşer olarak bu dünyadan göçerken, Rabbinize kavuşma vaktiniz geldiği zaman, son nefesinizde ölüm sancıları çekerken : “ Bu ne büyük ağrı, bu ne sızı, bu ne ızdırap Ya Rabbi!  Benim ümmetim bu acılara nasıl dayanır, nasıl tahammül eder!.  Ya Rabbi! Ümmetime son nefesinde can verirken vereceğin ağrıyı, acıyı ve ızdırabı şu anda bana ver, onların yerinde o acıları ben çekeyim…” diyerek rahmet Peygamberi olduğunu gösterdin,  her zaman olduğu gibi son nefesinde de bizleri hatırladın, bizleri düşündün…
 
Ya Rabbi! Bizi bu kadar çok düşünen, ömrünün her anını bizim için harcayan rahmet Peygamberine layıkıyla ümmet olamadık, O’nun getirdiği İslam’ı tam olarak yaşayamadık, O’nu sünnetini asrımıza yayamadık..Müslümanlar olarak birlik ve beraberliğimizi dahi sağlayamadık, bölük, pörçük vaziyette gücümüzü kaybettik. Düşmanlarımıza göstermemiz gereken gücümüzü, enerjimizi birbirimizi kötülemek ve küçük düşürmek için harcadık. Bizleri affeyle Ya Rabbi! Bizleri bir araya getir Ya Rabbi!..Birbirimizi sevebilmeyi, kardeş olabilmeyi bizlere nasip eyle Ya Rabbi! Peygamber (sav) e layık ümmet olma şuurunu cümlemize ihsan eyle Ya Rabbi!

Ya Resulellah! Sana olan ümmetlik borcumuzu nasıl ödeyebiliriz? Seni öldürmek için evini ablukaya alan Kureyş azgınlarına rağmen evinden bizim için çıktın. Sığındığın sevr mağarasının önünde kılıcını sıyırıp bekleyen o azılı düşmanlara bizim için sabrettin. Kâbe’ nin etrafında doğduğun ve çok sevdiğin yerleri, Mübarek Mekke şehrini, bu dini bize ulaştırmak aşkıyla terk ettin. Düşmanların her yönden tehdit ve takiplerine rağmen bizim için Hicret yolunda ilerledin. Bu kadar zahmet ve meşakkatlere ümmetin için katlandın. Bu çile ve kahırlara senden başkası göğüs gerebilir miydi? Berat ve Kadir gecelerinde, ayrıca Miraç‘da ve hac da hep “Ümmetim, ümmetim” diye dua ettin. Sen gerçekten, rahmet Peygamberisin, önderimizsin, rehberimizsin,  Peygamberimiz’ sin….!

Binlerce Selat ve Selam Senin üzerine olsun Ya Resulellah!
Doğumunun 1443.yılını idrak eden bizlere, O’nun sevgisini, O’nun muhabbetini ihsan eyle Ya Rabbi! Kıyamette Ümmetim diyeceği kişilerden eyle Ya Rabbi!

Mübarek Mevlid Kandili’nin İslam âlemine, ülkemize, bütün Müslümanlara huzur ve barış getirmesini Yüce Allah’dan niyaz eder, hepinizin Mevlid Kandilini tebrik ederim.
Yüce Allah bizleri nice Kandillere kavuştursun, ulaştırsın… 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.