“Mescitlerinizi sade yapınız, lakin şehirlerinizi müşerref yapınız” diyor, hadisi şeriflerinde Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (sav). Âlemlere rahmet olarak gönderilen, güzel ahlakı tamamlamak için gönderildiğini de açıkça beyan eden Peygamber Efendimizin (sav) bu hadisi şerifleri üzerine durup düşünmemiz, düşünmekle de kalmayıp ümmeti olarak bir an önce kendimize bir çekidüzen vermemiz gerektiğine inanıyorum.

Niye mi? Toplum olarak tamamen bu hadiste söylenenin aksine hareket ediyoruz da ondan. Bu hususta hadisi şerifi, zihin dünyamızda açıp yorumlamakta fayda görüyorum.

“Müşerref” kelimesi günümüzde sıklıkla, şerefli, onur duymak ve herkesçe kıymetli olma manalarında kullanılıyor. Biz burada “herkesçe kıymetli” anlamını ele alalım. O zaman hadisi şeriften çıkarılacak mana ve yorum, günümüzde mescit olarak kullandığımız camilerimizde sadelikten yana olmak gerektiğini, şehirlerimizdeki düsturumuzun ise “herkesçe kıymetli bir şehir” meydana getirmek olduğu anlamı çıkıyor.

Akla hemen, herkesçe kıymetli bir şehrin nasıl oluşturulabileceği, şehirlerimizde kıymetin hangi değerlerle ölçülebileceği ve en önemlisi bugünkü şehirlerimizin bizler için ne kadar kıymetli olduğu, soruları geliyor.

Bu soruların cevabını vermek tam anlamıyla, hakikaten zor. Ama en iyi cevaba yaklaşabilmek için yapılması gerekenleri sıralayabileceğimizi düşünüyorum. Şehirdeki tüm aktörlerin yanında şehirlilerin de şehir namına kazanımlarının olduğu, şehirde oluşan artı değerlerin toplumun her kesimine eşit dağıtıldığı, kültür ve tarih birikiminin şehirde kendisine yer bulduğu ve yapılaşma biçim ve sürecini yönlendirdiği, göze hitap edip seyredilen değil de, gönle hitabı amaç edinip yaşanılan meskenlerin üretildiği,tabiatı izaha sokma ve kontrol altına almak yerine tabiat ile uyumun ölçüt kabul edildiği,yöneticisi ve tüm aktörleri ile şehirdeki insanları yaşatmanın gaye edinilmesi ile birlikte herkesçe kıymetli bir şehre yaklaşabilmek mümkün.

Peygamber Efendimizin (sav) hadisi şerifi doğrultusunda mescit ve camilerimizin sade ve gösterişten uzak olması gerekirken, günümüzde camilerin en güzelini yapmayı isteyen ve hiçbir masraftan kaçınmayan bizler, şehirlerimizde ne yazık ki bu gayreti gösteremiyoruz! Yaşanılan ve herkesçe kıymetli bir şehir oluşumuna katkı vermek bir yana artık günümüzde yapı üretim süreci tamamen ticaret ve kar üzerine kurulu. Hal böyle iken şehirlerimiz de bu hal ve tutumu gözler önüne seriyor.

Güzel ve herkesçe kıymetli bir şehir üretimi için “yaradılışa uygunluk aramak” yerine yaradılış amacımızı kişisel kazançlar uğruna bir şekilde arka plana itiyoruz. Yazımı yine bu mahiyette, tamda bahsettiğimiz durumun sebebi olan Peygamber Efendimizin (sav) bir hadisi şerifi ile sonlandırmakta fayda görüyorum.

“Her ümmetin bir imtihan vesilesi vardır. Benim ümmetimin imtihan vesilesi de mal ve mülk iledir”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
pazarlı 1 yıl önce

tebrik ederim kardeşim

Avatar
emre 1 yıl önce

farklı konularla farklılık meydana getirdiniz

Avatar
osman 1 yıl önce

bu gibi bilimsel yazılar dedikodu haberleri gibi okunmasa da çok önemli olduğunu düşünüyorum.i̇zmir den yazdım.benim de ilgi alanımdır

Avatar
mehmet erol 1 yıl önce

mecsidlerimz sade den ziyade yazınızda dediğiniz gibi kendimize çeki düzen vermemiz gerekiyo toplumun kaçı mescidlere ümmetine yaradılışına önem verip araştırıyorki Allah herkezin gönlüne göre versin yanlız imtihanın aslı mal mülk ile değil Allaha olan bağlılık Allah yolunca gidip gidemediğin iledir saygılar.