Yıl 1844-Pazar Gülbahar Hatun Camii

1844 Yılında Pazar Gülbahar Hatun Camii’ne Bağış Yapan Kişiler.

Yıl 1844-Pazar Gülbahar Hatun Camii
Abdullah Uzun
Abdullah Uzun
11 Nisan 2014 Cuma 14:10

İlçemizin merkezinde bulunan tarihi Gülbahar Hatun Camii’nin 1844 yılında esaslı bir bakım ve revizyondan geçirildiğini önceki bir makalemizde belirtmiştik. Hatta bu hayır işini Basazade Mustafa Ağa’nın eşi Ayşe Hatun’un üstlendiği bilgisini de vermiştik. Bu işin yapılabilmesi için başta Ayşe Hatun’un oğlu olan Basazade İbrahim Ağa ve Telatarzade Hasan Ağa’nın oğulları Ali Ağa, İbrahim Ağa ve Mustafa Ağa olmak üzere eşraftan ve esnaftan birçok kişi yardımda bulunmuştu. Köy bazında ise Başköy nahiyesi Kânlı, Yanukli, Zağnat ve Petre olmak üzere dört mahalle olarak 127 kuruş, 20 para yardım toplamıştı. Başköy dışında yardım eden kişilerin büyük bir bölümü Pazar merkeze yakın olan köylerin ileri gelenleri ve çarşı içinde ticarethanesi olan esnaf kimselerdir. Bazı kimselerin nedense sülale unvanları belirtilmemiştir. Bazı kişilerinse ismi birkaç defa yazılmıştır ki, bu da o kişinin birkaç dükkanı veyahut farklı geliri olduğunu ve her bir geliri için ayrı yardımda bulunduğunu göstermektedir. Şimdi bu hayırlı işe yardımda bulunup, tarih vesikalarına adını yazdıran merhum kişilerin kimler olduğuna bir göz atalım.


Yankunoğlu Mehmed, Hortoloşoğlu İbrahim, Kustoğlu Ali, Oskeroğlu Osman, Türidoğlu Hacı Numan, Süleymanyazıcızade Mustafa Bey, Ucuberoğlu Molla Yusuf, Kasımağaoğlu (Telatar) Süleyman Ağa, Kuyumcu Banko Ziya, Hasanağazade (Telatar) Ali Ağa, Gençağazade İbrahim, Kustoğlu İbrahim, Veysoğlu Mehmed, Hasanağazade (Telatar) Mustafa Ağa, Seyfoğlu Mehmed Çebi, Seyfoğlu Ali Çebi, Halidoğlu Ahmed, Seyfoğlu Osman Çebi, Serdaroğlu Mehmed, Serdaroğlu Ahmed, Naiboğlu Hasan Bayrakdar, Kadoğlu Mehmed Çavuş, Kalaycıoğlu Mehmed, Küçükahmedoğlu Mehmed, Maminaoğlu Osman, Maminaoğlu Memiş, Hasanağazade (Telatar) İbrahim Ağa, Finsoğlu Muhammed, Timasikoğlu Ahmed, Kalyoncuoğlu Molla Ömer, Hasanisoğlu İbrahim, Polihozluoğlu Zekeriya, Basazade İbrahim Ağa, Telatorzade İbrahim Ağa, Lalaşaroğlu Muhammed, Hortoloşoğlu Osman, Lalaşaroğlu İbrahim, Bankooğlu Osman, Lalaşaroğlu Mustafa, Devaloğlu Molla Mustafa, Hacıaliağaoğlu Mehmed Ağa, Dülgeroğlu Mehmed, Furuncu Hacı Ömer, Hocaoğlu Mehmed Ağa, Uzunalioğlu Cibuli, Kosanoğlu Mehmed, Omsumaroğlu İbrahim, Haşiloğlu Mustafa, Hortoloşoğlu Mehmed, Nebioğlu Ömer, Çakıroğlu Mustafa, Baltazade İsmail Ağa, Müftioğlu Şerif, Cihanoğlu Ali, Cancaoğlu Hüseyin, Cancaoğlu Ahmed, Abazaoğlu İbrahim, Abazaoğlu Osman, Abazaoğlu Süleyman, Baltazade Abdurrahman Ağa, Çiçoğlu Hüseyin, Boçoğlu Muhammed, Müftü İbrahim Efendi, Süleymanyazıcızade İbrahim Yazıcı.
 
  
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali - 6 yıl önce
tebrikler kardeşim
Avatar
osman - 6 yıl önce
çalışmalarınızda başarılar dilerim