Bu haber kez okundu.

Tarih ve Kültür Merkezi PAZAR İlçemiz

Ali Akyıldız (Kaçkar53.com)

Eski adıyla Atina..

Burası Tanrıça Athena’nın tapınağı bulunduğu kadim bir kasaba..

Burası Ceneviz Kralının kızının aşk yaşadığı Coğrafya..

Burası Karadeniz’in hırçın dalgalarından kaçan gemilerin sığındığı güvenli liman..

Burası doğudan dağları aşıp gelen ticari yolların buluştuğu bir ticaret merkezi..

Burası tüccarların ve köylülerin alışveriş yaptığı eski bir çarşı…

Burası Osmanlıya asker gönderen ağaların diyarı..

Burası Atmacanın insana dost olduğu memleket..

Burası simitin çayla muhabbete dönüştüğü topraklar..

Burası gelinlik giymiş Kaçkarların İlk göründüğü yer..

Burası PAZAR…

Pazar ilçesi; tarihi, nüfusu, köyleri ve şehir merkezi bakımından Rize’nin en önemli ilçeleri arasındadır. Özellikle kent merkezinin “Atina” adıyla mazisi çok eski bir ticari kasaba oluşu, ilçede temeli güçlü bir kültürün oluşmasına sebep olmuştur. Geçmişte yöredeki ticaretin nabzının bu liman kasabasında atmış olması, tüm kervan yollarının bir şekilde burada toplanmasına zemin hazırlamıştır. Bu da yörede ciddi oranda tarihi ve kültürel bir altyapının oluşmasına vesile olmuştur.

Günümüzde ilçe genelindeki tarihi değere sahip kültürel yapıların büyük çoğunluğu maalesef muhtelif sebeplerle zamana yenik düşmüş ve günümüze kadar ulaşamamıştır. Bir şekilde ayakta kalmayı başarabilen eserler ise ciddi oranda tahrip olmuş durumda ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Üstelik günümüzde kültür turizmi oldukça önem kazanmış ve bu tip tarihi varlıkların ehemmiyeti katlanarak artmıştır. Bu yüzden evvele bu eserlerin bilinmesi, gerçek değerlerinin anlaşılması, asıllarına uygun olarak restorasyondan geçirilmesi ve ziyaretçilere sunulması aşama aşama gerçekleştirilmelidir.

Ziyaret potansiyeli yüksek olan belirgin tarih-kültürel eserlerin öncelikle bilinirliğinin sağlanması gerekir. Kültür Turizmi bakımından hak ettiği yerde bulunmayan ilçemizin bir an önce değerlerimize sahip çıkarak turizme kavuşturulması tek dileğimizdir.

PAZAR’DA TARİHİ YERLERİMİZ

KALELER,

KIZ KALESİ, CİHA KALESİ, ZELEK KALESİ

KEMER KÖPRÜLER

AKBUCAK (Mermenat) KÖPRÜSÜ, SUÇATI (APSO) KÖPRÜSÜ, DÖRT GÖZLÜ KÖPRÜ,

CAMİLER

UĞRAK (Çingit) KÖYÜ CAMİ,ORTAYOL(Meleskur) CAMİ,AKMESCİT (Carcivat) KÖYÜ CAMİ,KOCAKÖPRÜ (Hotri) BALTA CAMİ,YÜCEHİSAR (Lamgo) ÇARİŞKA CAMİ,HASKÖY(Nohlapsu) CAMİ,ÖRNEK (Venek) KÖYÜNDE HUZUR HOCASI KANTZADE SÜLEYMAN EFENDİ TÜRBESİ,

MEZAR TAŞLARI

CUMHURİYET (Noğadiha) MAHALLESİ KAVUKLU MEZAR TAŞI,KOCAKÖPRÜ (Hotri) BALTA AİLE MEZARLIĞI,ORTAYOL (Meleskur) PİRİM AİLE MEZARLIĞI,SAHİL KÖYÜ SEYDİIOĞLU AİLE MEZARLIĞI,UĞRAK (Çingit) KÖYÜ CAMİ AVLUSU,

KONAKLAR

BAŞKÖY (Petre) KÖYÜ,UĞRAK (Çingit) KÖYÜ SIÇANOĞLU KONAĞI,UĞRAK (Çingit) HÜSEYİN AĞA KONAĞI,CUMHURİYET (Noğadiha) UZUNOĞLU KONAĞI,AKBUCAK (Mermenat) AHMET AĞA KONAĞI,AKBUCAK(Mermenat) NUMANOĞLU HURŞİT EFENDİ KONAĞI,AKBUCAK ( Mermenat) KÖYÜ PİSİKOĞLU KONAĞI,

İSKELE

PAZAR İSKELESİ,

SERENDELER

PAZAR’DA HER KÖYDE BULUNUYOR

ÇEŞMELER

CAMİ VE KONAK AVLULARINDA, ESKİ YOLLARDA BİR ÇOK ÇEŞME BULUNUYOR.

Kaynak;

Murat Ümit Hiçyılmaz (Araştırmacı-Yazar)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.