Yaşadığımız evrende herşey mükemmel bir uyum içindedir. Bilinen evren yaklaşık 300 milyar galaksi , içlerinde yaklaşık 300 er milyar yıldızla son derece düzenli bir biimde varlıklarını sürdürmektedirler..
Öyle ki , tüm galaksiler , yıldızlar , gezegenler ve uydular hem kendi etraflarında , hemde bağlı oldukları sistemle birlikte belirli yörüngelerde dönmektedirler. Böyle bir düzenin oluşması hiç bir şekilde rastlantılarla açıklanamaz.
Üstelik evrendeki hız kavramı dünya ölçüleriyle karşılaştırıldığında akıl almaz boyutlardadır. Milyarlarca ton ağırlığındaki yıldızlar , gezegenler ve galaksi kümeleri uzun bir yörünge de müthiş bir süratle hareket ederler. Üzerinde yaşadığımız dünya saatte 1670 km hızla kendi ekseni etrafında , 108000 km hızla güneşin etrafında döner. Güneş sisteminin galaksi merkezi etrafındaki dönüş sürati de 720000 km iken samanyolu Galaksisi nin uzaydaki hızı saatte 950000 km dir. Durmaksızın devam eden hareket öylesine yoğundur ki Dünya ve güneş sistemi , her sene bir önceki bulunduğu yerden 500 000 000 km uzakta bulunmaktadır.
 Bu inanılmaz dengeler aslında dünya üzerindeki hayatın aslında pamuk ipliğine bağlı olduğunu ortaya koymaktadır. Gökcisimlerinin hareket ettikleri yörüngelerdeki milimetrik denge ve değişimler , kaymalar çok önemli sonuçlar doğurabilir. Hatta öyle ki dünya üzerinde yaşamak mümkün olmayabilir.  Böylesine büyük bir denge ye ve hıza sahip bir sistem içinde korkunç kazaların oluşması da oldukça mümkündür.
  Ama şu an dünya üzerinde yaşamın olması bizim varlığımızı sürdürebilmemiz gösteriyor ki böyle kazalar çok ender olmakta ve düzen hiç bir şekilde bozulmadan devam etmektedir.
İnsansa dünyanın dönüş hızını dahi hissetmeden çok kararlı ve güvenli bir sistemin içinde yaşamışçasına hayatını sürdürür.İnsanlar bu söylenenleri fazla düşünmezler ve bundan dolayı içinde bulundukları mucizenin de farkına varamazlar.
İçinde yaşadıkları evrenin belli bir amaçla varedilişi nin kendileri için ne kadar önemli olduğunu bilmezler.
Bu dünyadaki dengenin neden varolduğunu , bu dünyada neden yaşadıklarını merak bile etmezler. merak bile etmeden yaşayabilirler. Oysa insanı insan yapan en temel özellik düşünmek ve düşünmeye dayalı çıkarılan sonuçlardır.İnsan neden yaşadığını , Evrendeki dengelerin ne için ve kim tarafından kurulduğunu düşünmeden gerçeklere ulaşamaz. Tüm bu anlatılanları düşünüp kavrayabilen insanın karşısına ise açık bir gerçek çıkar...İçinde yaşadığımız evren tüm hassas dengeleriyle birlikte bir yaratıcı tarafından varedilmiştir.
Evrenin içinde son derece küçük bir yer kaplayan dünya ise tüm küçüklüğüne rağmen büyük amaçlarla yaratılmıştır.
İnsanların yaşantıları içinde hiç bir şey başıboş değildir.Evrendeki her noktada büyük bir güç ve akıl gösterisi sunan yaratıcı, insanı da kendi başına bırakmamış , dünyaya amaçlar için gönderilmiştir.
 Modern Bilimin tüm bulguları Yaratıcının varlığını gözler önüne sererken bir arayış içerisinde olan insanlık yaradılış amacını sorgulamaktadır. İnsan zaaflarla dolu bir acizdir Ama kendisini bekleyen ebedi kurtuluşun bir yolu vardır. Bu yolu gösteren kitabın adı Kurandır.
( devam edecek
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.