İNSAN ZAYIF YARATILMIŞTIR...


Osman KAYA

Osman KAYA

Okunma 10 Haziran 2014, 15:15

Allah insanı mükemmel şekilde yaratmış , onu üstün özelliklerle donatmıştır. Yaratılmış olan tüm varlıklar içinde düşünme, karar verme , akletme , düşündüğü şeyi uygulayabilme , plan kurmak , sonuç çıkarmak gibi zihinsel fonksiyonlarıyla insanın üstünlüğü tartışmasız bir gerçektir.Peki hiç düşündünüz mü, bu üstünlüklerin aksine insan neden son derece korunmaya muhtaç bir bedene sahiptir?Neden ancak mikroskopla görülebilecek kadar küçük bakteriler bu bedene zarar verebilmektedirler?Neden insan , yaşamı boyunca sürekli bedenini temizlemek , ona bakımını yapmak zorundadır?Neden insan bedeni zaman ilerledikçe yıpranmakta , yaşlanmaktadır?İnsanlar bunları çok doğal şeyler sanırlar. Oysa bu sayılanların her biri belirli bir amaca göre özellikle yaratılmıştır. İnsanın acizliğine ait her detay Allah tarafından özel olarak var edilmiştir. Nisa suresinde bu gerçeğe şöyle dikkat çekilir: 
'' İnsan zayıf olarak yaratılmıştır.'' İnsan zayıf olarak yaratılmıştır ki o yaratıcısına karşı olan acizliğini anlayabilsin. Ve Dünyanın geçici bir mekan olduğunu farkedebildin.İnsan ne zaman nerede doğacağını hangi vakitte ne şekilde öleceğini belirleyemez... 
Dahası , yaşadığı hayattan ne kadar memnun olursa olsun o, hayatı olumsuz yönde etkileyecek unsurlar üzerinde hiçbir kontrol mekanizmasına sahip değildir.Evet insan bedeni her yönüyle korunmaya ve kollanmaya muhtaçtır. Dünya şartlarında başına ne zaman , ne geleceği belli değildir. Yaşadığı yer ister dünyanın en gelişmiş kenti olsun, ister en yakın medeniyete km lerce uzaklıkta , elektrikten , sudan mahrum bir dağ köyü olsun kişi hayatının hiç beklemediği bir anında bir tehlike ile karşılaşabilir. Ölümcül bir hastalığa yakalanabilir , sakatlanabilir.Karşılaştığı olay , direneceğini sandığı bedensel gücünü, güzelliğini ya da övündüğü fiziksel bir özelliğini alıp götürebilir.Bu konuda yaşadığı yer gibi kişinin kim oldsuğu da bir istisna yaratmaz...Dağbaşında sürülerini otlatan bir çoban ya da tüm dünyanın tanıdğı bir yıldız olsa da söz konusu olaylardan herhangi biri hayatını hiç tahmin edemeyeceği yönde değiştirebilir.Ortalama 70-80 kg lık et ve kemik yığını olan beden , ince bir deriyle kaplanmıştır. Elbette bu narin deri , kolaylıkla yırtılır , çizilir ve en ufak bir darbede morarır..Güneş altında çok uzun süre kalmaya dayanamaz... Allah insanları en güzel surette ve en mükemmel sistemlerle yaratmıştır. Ancak dünyanın geçiciliğini göstermek ve hırslara kapılmalarını engellemek için bedeni et ve yağ gibi çabuk bozulabilen maddelerden oluşturmuştur. Eğer insanın farklı maddelerden oluşturulmuş, zırh gibi, zırh sağlamlığında bir bedeni olsaydı , o zaman hiç bir virüs ya da mikrop , soğuk ya da herhangi bir kazaq zırhı delip geçemezdi...ve zarar vermeye güç yettiremezdi.Oysa et ve yağ , çok kısa süre içinde kokuşan , bozulan maddelerdir.İşte insanın en büyük acizliklerinden biri malzemesinin bu denli çürük olmasıdır.İnsan Allahtan bir hatırlatma olarak bedeninin acizliğini sık sık hisseder.örneğin soğuk havanın etkisi insan vücüdünün acizliğini bütün gerçekliğiyle ortaya koyan bir etkendir. Soğuk hava insanın fizyolojik savunmasını yavaş yavaş felç eder. Vücüd sıcaklığı 35 dereceye düştüğünde artık tehlikeli bir durum başlamıştır. Kalp ritmi yavaşlamaya başlar. Tanmsiyon düşer...Kol ve bacaklarda en çok parmaklarda damarlar büzülmeye başlar , vücüt sıcaklığı 35 dereceye düşen bir kişide bilinç bulanıklığı , yönelim bozukluğu , uyku eğilimi ve dikkat dağınıklığı ortaya çıkar. İnsan bu dünyada ne yaparsa yapsın asla gerçek bir tatmine ulaşamaz... Çünkü sahip olduğu acizlikler onun bu gerçek tatmine ulaşmasına engel olacaktır Bunu fark eden insan Allaha ve toplumsal mücadeleye yönelmekten başka çare bulamaz. İnsan ancak bu yolda yürürse gerçek tatmine ulaşır. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.