31 Mart 2019 tarihinde yapılan mahalli idareler seçimleri kapsamında Hopa Belediye Başkanlığı seçim sonuçları resmi olarak kesinleşmemiş olup, ancak kesin olmayan seçim sonuçları ele alınıp bu değerlendirme çalışması yapılmıştır. Seçim sonuçlarının değerlendirmesine geçmeden önce tarafımdan yazılmış olup,28 Şubat 2019 tarihli Kafkas Haber Gazetesi ile Hopam com. ve de Artvin’den com. İnternet sitelerinde yayımlanan "Yaklaşan Yerel Seçimler ve Hopa İçin Kısa Bir Seçim Analizi" başlıklı yazıya göz atmakta yarar vardır. Bu yazımda 31 Mart seçimleri öncesini partiler açısından değerlendirme sonucu "ortaya konulan sayısal veriler, değişik siyasal ve sosyal etmenler, gerek başkan adaylarının gerekse meclis adaylarının belirlenmesi süreçleri dikkate alındığında 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerin Hopa öznelinde hiç bir parti için rahat bir durum olmayacağı aşikar bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Ta ki seçim akşamına dek sandıklar açılana dek disipliner ve kucaklayıcı çalışma yürüten parti seçimde başarılı çıkacaktır. Her parti ve aday satranç oynarken oyuncuların her hamlelerini nasıl hesap ettiklerini göz önüne alarak seçim çalışmalarını bu şekilde yürütmeleri gerekmektedir. Bu seçim Hopa açısından AKP, CHP ve İYİ PARTİ arasında kıyasıya bir rekabetle geçecek seçim olacaktır. Bu seçimde kendini garanti ve seçim sonucunu çantada keklik gören siyasal yapı ve kişiler tamamen hayal kırıklığına uğrayacaktır" şeklinde ki bir yorumla ortaya konmuştu. Nitekim gerek seçim analizi tahlili gerekse sonuçta ortaya konulan yorum 31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçim sonuçları ile tamamen örtüşmüş bulunmaktadır. Örtüşen bu tahlil sonuçları nitekim bu analiz yazısında önceki yılların seçim sonuç verileri bilimsel ve nesnel olarak ele alınıp değerlendirilerek ortaya konulmuş bulunmaktadır.

31 Mart 2019 seçim sonuçlarına geçmeden önce Hopa belediye dahilinde (Sugören dahil) 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Milletvekili seçim sonuçlarına bir göz atmakta yarar vardır. Bu seçimde Hopa' belediye dahilinde (Sugören dahil) 12764 geçerli oydan, AKP+MHP oyları 5325, CHP+HDP+ÖDP oyları 6678, İyi Partinin oyları ise 1150 olarak tezahür etmiştir.31 Mart 2019 seçiminde resmi olmayan verilere göre 12952 geçerli oyun 4761'ini AKP+MHP ittifakı,5137'ini CHP+HDP+ÖDP ittifakı,2867'ini İYİ parti almış bulunmaktadır. Her iki seçim sonuçlarının sayısal verileri incelendiğinde AKP'nin 564,CHP'nin 1541 oy kaybettiği, İYİ Partinin ise 1717 oy artırdığı ortaya çıkmaktadır. Bu veriler oransal olarak değerlendirildiğinde AKP'nin %11,8,CHP'nin ise %29,9 oranında oy kaybettiği, İYİ Partinin ise %59,8 oranında oyunu artırdığı anlaşılmaktadır. Bu sayısal durum ve oranlar dikkatle incelendiğinde İYİ Partinin AKP'den %11,CHP'den ise %29 oranında oy aldığı görülmektedir.. Ayrıca bu sayısal değerlendirmeleri yaparken 24 Haziran 2018 tarihindeki seçimle 31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimde geçerli oyların sayısının çok açık ara olmadığı, arada sadece 188 oy farkının bulunduğu ve bu durumun da yukarıdaki sayısal değerlendirmelere çok büyük bir etkisinin olmayacağı belirlenmiştir. Mahalleler açısından ele alındığında 24 Haziran seçiminde(su gören hariç) her mahallede Birinci durumda olan CHP Hopa'nın varoşları olan Bucak, Cumhuriyet, Sugören mahallelerinde üçüncü parti konumuna düşmüş, Yukarı. Kuledibi mahallesinde çok az oy farkı ile üçüncülükten ikinciliğe geçmiş, Sundura, Ortahopa ve Merkez Kuledibi mahallelerinde birinci parti olmuştur. AKP açısından bakıldığında Sugören, Bucak, Cumhuriyet, yukarı. Kuledibi gibi Hopa'nın varoş mahallelerinde birinci parti olmuş, Mrk. Kuledibi, Sundura ve Ortahopa mahallerinde ikinci parti olmuştur. İYİ parti ise Hopa'nın varoş mahalleri olan Bucak, Cumhuriyet, Sugören mahallerinde ikinci parti olmuş diğer mahallelerde üçüncü parti olarak sıralanmıştır.

Ortaya konan bu sayısal veriler değerlendirildiğinde; En yakın ve komşu ilçeler olan ve muhafazakâr seçmenin yoğun olduğu Borçka İlçesinde açık ara, Arhavi ilçesinde de belli bir farkla CHP ipi göğüslerken, Hopa gibi solun kalesi olarak bilinen bir yerde CHP'nin 376 gibi bir oy farkı ile ipi zorlukla göğüsleyebilmesi CHP açısından iyice irdelenmesi gereken bir durum olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durumun nedenlerini ortaya koyabilmek için 28 Şubat 2019 tarihli Kafkas Haber Gazetesi ile Hopam com. ve de Artvin’den com. internet sitelerinde yayımlanan "Yaklaşan Yerel Seçimler ve Hopa İçin Kısa Bir Seçim Analizi" başlıklı yazımda belirlenen hususlarla ve bu yazımdaki sayısal değerlendirmelere göz atıp bu yazıda analiz edilen Partilerin başkan adaylarının ve belediye meclisi üyelerinin belirlenmesinde izledikleri yöntemlere de göz atmakta yarar vardır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.