Ebû Bekir “radıyallahü anh”, hizmetçisinin getirdiği sütü içti. Sonra helâlden olmadığını anlayınca, parmağını boğazına sokarak kay etti. O kadar zahmetle çıkardı ki, ölüyor sandılar. Sonra: (Yâ Rabbî! Elimden geleni yaptım. Midemde ve damarlarımda kalan zerrelerden sana sığınırım!) diye yalvardı.
Hazret-i Ömer “radıyallahü anh” da, Beyt-ülmâla âit zekât develerinin sütünden, yanlışlıkla verilip içtiği zaman, böyle yapmıştı.
Abdullah bin Ömer “radıyallahü anhümâ” buyurdu ki: (Kambur oluncaya kadar namaz kılsanız ve kıl gibi oluncaya kadar oruç tutsanız, haramdan kaçınmadıkça, kabul edilmez, faydası olmaz.)
Süfyân-ı Sevrî hazretleri buyuruyor ki: (Haram para ile sadaka veren, câmi yaptıran, hayrat yapan kimse, kirlenmiş elbiseyi idrar ile yıkayan kimseye benzer ki, daha çok pislenir.)
Yahyâ bin Muâz hazretleri buyuruyor ki: (Allahü teâlâya itaat etmek, bir hazineye benzer. Bu hazinenin anahtarı duâ, anahtarın dişleri de helâl lokmadır.)
Sehl bin Abdullah-ı Tüsterî hazretleri buyuruyor ki: (Hakiki imana kavuşmak için, dört şey lâzımdır: Bütün farzları edeple yapmak, helâl yemek, görünen ve görünmeyen bütün haramlardan sakınmak ve bu üçüne, ölünceye kadar devam etmeye sabretmek.)
Büyükler buyuruyor ki: (Kırk gün şüpheli lokma yiyenin kalbi kararır ve lekelenir.)
Abdullah ibni Mübârek hazretleri buyuruyor ki: (Şüpheli olan bir kuruşu sahibine geri vermeyi, bin lira sadaka vermekten daha çok severim.)
Sehl bin Abdullah-ı Tüsterî buyuruyor ki: (Haram yiyenlerin yedi âzâsı, istese de, istemese de günah işler. Helâl yiyenlerin âzâsı, ibâdet eder. Hayır işlemesi kolay ve tatlı gelir.)
Helâl kazanmanın ehemmiyetini gösteren daha nice hadîs-i şerîfler ve büyüklerin sözleri vardır. Bunun içindir ki, vera sahipleri haramdan çok sakınmışlardır.
Bişr-i Hâfî hazretlerine: (Ne yiyip, nereden geçiniyorsun?) dediklerinde; (Herkesin yediği yerden. Ama, yiyip de gülen ile, yiyip de ağlayan arasında çok fark vardır.) buyurdu. Allah-ü tela dünya ve ahrette hesabını veremeyeceğimiz bir pirinç tanesi kadar haram bana ve neslime nasip etmesi, bilerekte inşallah nasip etmemiştir. Allah hepimizi helalından kazanıp yemeyi nasip etsin, bu kısa imtihan dünyasında ve ahrette bizleri sıkıntıya koyacak haram lokma ve kazançlardan muhafaza eylesin, hak etmediğimizi nasip etmesin inşallah . Amin, Amin, Amin. (b.a.k.)
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.