Allah-ü telanın bereketli nimetleri, ihsanları, yani iyilikleri, her an, insanların iyisine de, kötüsüne de gelmektedir. Herkese mal, mülk, evlât, rızık, hidayet gibi daha nice iyilikleri fark gözetmeksizin göndermektedir.
İnsanın, cenabı hakkın verdiği mal, evlat, mevki, rütbe gibi geçici olarak ve emaneten verilen nimetlerle üstünlük taslaması, kibirlenmesi akılsızlıktır. Çünkü bunlar, insanın kendinde bulunan üstünlükler değildir. Gelip geçen, insandan çabuk ayrılan şeylerdir. Bunlar kötü kimselerde de bulunur. Hem de onlarda daha çoktur. Mal, insan için şeref vesilesi olsaydı, hırsızların, az zamanda bile olsa, şerefli kimseler olmaları lâzım gelirdi.
Allah-ü telanın ihsan ettiği bütün nimetler gibi, evlât da, büyük nimettir. Ayrıca Allah-ü telanın nimetlerine şükretmek de, büyük bir nimettir. Ehlisünnet âlimlerinin kitaplarını okuyup, öğrenip de, öğretmeye çalışan anne, baba da, evlât için büyük nimettir. Doğru itikadı, doğru fıkıh, ilmihâl bilgilerini yazan kitaplar, dergiler, gazeteler, doğru bilgileri anlatan radyo, televizyon ve internet de, okuyucuları, dinleyicileri için büyük bir nimettir. Nimetin kıymeti bilinmezse, elden gider. İnsan, din bilgilerini yazan kitapları okumaz, dinini doğru olarak öğrenmezse, böyle bir kimse, günah işlemeye başlar, kalbi hasta olur ve neticede ölür. Kalbin ölmesi demek, kâfir olması demektir. Ehlisünnet âlimlerin kitapları ilâç gibidir. İlâcı kullanmayan, şifa bulamaz...
Her anne, baba, hem kendini, hem de evlâdını ateşten korumak mecburiyetindedir. Evlâdına Allah-ü telayı, O’nun Peygamberini, namaz kılmayı, Kur’an-ı kerimi öğretmeyen anne, baba, evlâdının katilidir. Çocuk abdest alarak üşümesin, derslerinden geri kalmasın demek, çocuk için merhamet değildir. Şunu da unutmamalıdır ki, evlât her günah işleyişte anasına, babasına da yazılır. O evlât, her ibadet yaptığında, anasına, babasına da sevap yazılır. Allah-ü tela bu cennet vatan güzel ülkemiz Türkiye’nin huzurunu, bereketini, birliğini, dirliğini, kardeşlik ve yardımlaşmasını daim kılsın. Bizleri hastalıkla, açlıkla, savaşla, düşmanla, fitneyle ve ayrılıklarla imtihan eylemsin inşallah.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.