KİTAP DOSTLARININ BULUŞMASINA MESAFELER ENGEL OLAMADI

KİTAP DOSTLARININ BULUŞMASINA MESAFELER ENGEL OLAMADI

KİTAP DOSTLARININ BULUŞMASINA MESAFELER ENGEL OLAMADI

Hayati Akbaş

ARTVİN-Kimi zaman kalabalık hayatta yalnız kalmamızı sağlayan, kimi zamanda yalnız hayatlarımızı kalabalıklaştıran kitap okuma alışkanlığı aslında her birimize yeni ufuklar ve hayatlar kazandırır. Okuma alışkanlığı son yıllarda sosyal medyada daha farklı boyutlara ulaşırken, sosyal medyada okudukları kitaplar üzerine kurdukları sohbet siteleri yeni arkadaşlık ve dostluklara yol açıyor. İşte bu dostluklara en güzel örneklerden biri de ülkemizin dört bir yanından ikisi engelli 5 arkadaşın kurduğu Kitap Perisi adlı sosyal medya sayfası güzel bir buluşmaya neden oldu. Artvinli hemşerimiz Elif Pınar’ın da aralarında olduğu 5 kişi, aralarındaki mesafelerin dostluklarını pekiştirmek için buluşmalarına engel olamayacağını düşünerek bir araya gelerek dostluklarını pekiştirdiler.

2 Yıllık Kitap Perisi Yolculuğu Buluşma İle Sonuçlandı

Sosyal medya üzerinde kurdukları Kitap Perisi adlı grup ve kitap sevgileri sayesinde tanışan daha önce birbirlerini hiç görmeyen Türkiye’nin dört yanından ikisi engelli 5 arkadaş Karacasu’da ilk kez bir araya geldiler. Yaklaşık 2 yıldır sosyal medya ve telefon aracılığı ile görüşen kitap kurtları Artvin, Kilis, İstanbul ve Erzincan’dan gelerek ilk kez birbirlerini görme şansı yakaladılar.

Bu ziyarete katılmak için bin kilometre mesafeden gelen 25 yıldır yürüyemeyen Deniz Ulaş Erdoğan, kitaba olan düşkünlüğü sayesinde tanıştığı arkadaşları için önemli bir fedakârlığa imza attı. Artvinli Elif Pınar ise Kitap Perisi Sosyal Medya Sayfasındaki arkadaşları ile buluşmak için yüzlerce kilometre yol kat ederek kitap dostlarıyla Bursa’ya bağlı Karacasu ilçesinde buluştu.

Karacasu’ya bağlı Geyre Mahallesinde kitap sevgisiyle tanınan yürüme engelli Ömür Kara’nın misafiri olan kitap kurtları birbirlerini ilk kez görseler de yıllardır bir aradaymışçasına yeri geldiğinde duygusal yeri geldiğinde neşeli anlar yaşadı. Dostluklarını pekiştirmek, kitap sevgisi sayesinde nelerin başarılabileceğine dikkat çekmek, engellerin engel olmadığını ortaya koymak adına Karacasu’da bir araya gelen grup üyeleri ayrıca sosyal medyada çeşitli okullara, hastanelerin çocuk servislerine gönderilmek üzere kitap toplama kampanyaları düzenlediklerini söyledi. Her biri ayda en az 3 bin sayfa kitap okuyan grup üyeleri sosyal medyada da okudukları kitapları yorumlayarak birbirleriyle bilgi, yorum ve kitap alışverişinde bulunuyorlar.

“Kitap Okumak Tecrübe Sahibi Yapar”

İnsanların kişisel anlamda gelişmesi ve bilgi sahibi olması adına kitap okumanın önemine dikkat çeken kitapseverler, “Okullarda aldığımız eğitim bireysel gelişim için yeterli değil. Kitap okumak farklı bir şey. Çok çeşitli kitaplar var. Roman, tarih, kişisel gelişim, psikoloji, din, coğrafya. Herkesin ilgi alanı farklı. Okuduğunuzda insanlara bakış açınız değişiyor, dünyaya bakış açınız değişiyor. Karşınızdaki insanı anlamakta da farklı davranıyorsunuz. Okuya okuya karşınızdaki insanları da daha kolay anlıyorsunuz. Belirli bir bilgi ve tecrübeye sahip olmadığınızda hayatta da doğru ilerleyemiyorsunuz.. Karşımdaki kişi ne derse desin ben onu suçlamam, ön yargılı davranmam. Okuduklarım bana bunu öğretti. Yazarların gözünden dünyaya bakmış oluyoruz. Okuduğumuz kitaplar ufkumuzu açıyor. Bunun gibi çok güzel dostluklarda kurabiliyoruz. Türkiye’nin dört bir yanında arkadaşlarımız var. Hepsi sevgiyle bir arada güzel vakit geçiriyor” ifadeleri kullandılar.

Kitap Toplayıp, Okullara Gönderiyorlar

Kitapseverler, Kitap Perisi isimli grup hakkında da “Biz sadece kitapla sınırlı kalmıyoruz. Sanat ve kültürün diğer alanlarıyla da ilgileniyoruz. Sosyal duyarlılık oluşturmaya çalışıyoruz. Engelliler konusunda elimizden ne gelirse, ne yardım yapabilir, onların sorunlarını nasıl gündeme taşıyabilirsek bu çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Engelli bireyler de toplumun parçası. Benden daha fazla şeyler başarabilen engelli arkadaşlarım var. Çok daha duyarlılar. Onlara şans verip bir görev atfettiğimizde bizden daha başarılı bir şekilde ve duyarlı bir şekilde yapıyorlar. Bunun yanında gençlik ve çocuklar çok önemli. Okullardan talepler geliyor. Kütüphane kurmak isteyen okullar bizimle irtibata geçiyor. Sosyal medyada hemen bir kampanya başlatıyoruz. Biz de bunları okullara iletiyoruz. Kitaba ulaşamayan bilgiye hasret kalmış çocuklara ulaşırken öğretmenlerin de projelerini desteklemiş oluyoruz. Dünyada kabul görmüş çocuk kitapları var. Bunlar konusunda seçici oluyoruz. 2 bin 700 üye var. Türkiye’nin her yerinden ve dünyanın çeşitli yerlerinde üyelerimiz var. Duyarlı insanlar, yayınevleri, kitapseverler geliyor, yazar ve şairler geliyor. Onlar da kendi kitaplarını gönderiyorlar. Üyeler kendi arasında kitap alışverişi yapıyor. Kağıt fiyatlarından dolayı kitaplar pahalı. Kargo yoluyla 3 liraya Türkiye’nin her yerine gönderebiliyoruz. Kitaba ulaşım da kolaylık sağlıyoruz. Antalya’da bir okula 150 kitap gönderdik. Aydın’da da görüştüğümüz okullar var. Hacettepe Üniversitesi Onkoloji servisinde kalan çocuklar için bir kampanya başlattık. Kitaplar, kırtasiye malzemeleri, boyama kitapları gönderdik. O çocukların neşesi bizim için yeterli” şeklinde konuştular.

Artvinli Elif Pınar: “Hiç Bu Kadar Heyecanlanmadım

Grup üyelerinden Artvinli Hemşerimiz Elif Pınar hayatında hiçbir şeyde bu buluşma kadar heyecanlanmadığını dile getirirken, “Artvin’den geliyorum. Ayda 15-20 kitap okuyorum. Daha çok gerilim seviyorum. Yeni yazarları tanımaya çalışıyorum. Buraya 26 saatte geldim. Her şey kitap için. Bir şeyler yapmak çok güzel. Ben kitaplar hakkında konuşmaktan çok keyif alırım. Ama her arkadaşınızla da konuşamıyorsunuz. Gruplar yeni kitaplar ve dostlarla tanışmamızı sağlıyor. Karacasu’yu çok beğendim. Karadeniz şehirlerini anımsattı. Yeşilliği çok güzel” ifadelerini kullandı.

Ayda 20 Kitap Okuyorum

Grubun kurucularından Ömür Kara’nın kardeşi Uğur Kara, “Erzincan’dan buraya geldim. Kardeşim Ömür'ü ziyarete gelecektim. Onu bu ziyarete denk getirdik. Kamu personeliyim. Sosyal medyada kitap perisi grubunun editörlüğünü de yapıyorum. Kitap okuyoruz, okuduğumuzu paylaşıyoruz. Tarih, araştırma, politika, coğrafya alanlarında daha çok okuyorum. 3-5 bin sayfa olmak üzere ayda 15-20 kitap okuyorum. Düzenli olarak 25 yıldır kitap okuyorum. Yılda da 45 bin sayfa kitap okuma gibi bir hedefimiz var” şeklinde konuştu. Ev sahibi Ömür Kara, “1,5 yıldır daha düzenli okuyorum. Bu gruptan sonra daha fazla okumaya başladım. Aile gibiyiz. Daha önce hiç görüşmemiştik. Dostluğumuzun daha da pekişeceğini düşündük. En uygun Karacasu oldu. Kitap okumak öncelikle huzur veriyor. Yeni bakış açıları kazandırıyor. Bilgi konusunda bizleri geliştiriyor” dedi.

Kitap Sayesinde Yeni Dostluklar Edindim

15 saatlik bir yolculuğun ardından bin kilometreyi kat ederek Karacasu’ya ulaşan Deniz Ulaş Erdoğan, “Farkındalık yaratma amacıyla bu etkinliği düzenledik. Uzun zamandır kitap okuyorum. Arkadaşlarımı ziyarete geldim. Sağ olsunlar yeğenlerim yardımcı oldu. Fırıncılık yapıyordum. 25 yıl önce yaşadığım bir kaza sebebiyle omurilik felci geçirdim. Daha sonra kitap okumaya başladım. 3 bine yakın kitabım var. Lise mezunuyum. Açık Öğretim ’den de 35 yaşından sonra Kamu Yönetimi okumaya başladım. Benim için çok farklı. Hayatımı zenginleştiriyor. Yeni şeyler öğreniyorum. Arkadaşlar tanıdım. Dostluklar edindim. Daha çok Tarih alanında kitap okuyorum. Ayrıca Roman seviyorum. 15 saatte geldim. Yeğenlerim bana yardımcı oldu. Engelleri kaldırdık” dedi. Aylin Uğurlu ise “İstanbul’dan geldim. Amaç kitaptı ama çok farklı bir yöne ilerledi. Çok güzel arkadaşlıklar edindik. Karacasu çok güzel bir yer. 3-4 bin sayfa kitap okuyorum ayda. 15-20 yıldır okuyorum. Ev hanımıyım. İyi ki geldik, iyi ki tanıştık” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE