Yazı yazmak  zor zanaat . Gazetelerde her gün köşe yazarlığı  yapanlara Allah(cc) kolaylıklar versin . Çünki ; bazen dil  lâl oluyor , konuşamıyor . Ele  felç vuruyor , yazamıyor . Kulak  sağır oluyor , işitemiyor . Sinir uçları köreliyor , hissedemiyor . Beyin dumura uğruyor , düşünemiyor .   Ancak  düşünce  özürlü  olmayalım  yeter ,  gerisi  çözülür  inşaallah .                           Hayatiyet , hayat , akıl  ve  kalbimiz  önemli . Hem aklımızın  hem de kalbimizin tabiri  caizse  şarj  olması  gerekiyor . Kalbimiz  ve hissiyatlarımız  için ;  Kur’an-ı Kerim  ve Risale-i  Nur Külliyatı gibi benzeri kaynaklar şarj  makinelerimizdir . Aklımız  için  de ; fizik , kimya  , astronomi gibi fen bilimleri , psikoloji , sosyoloji gibi  sosyal bilimler  v.b.  gibi  kaynaklar  şarj  makinelerimizdir . İki kanatlı olmamız  şart . Çünki kuşlar gibi çift kanatlı  olmamız  gerekiyor , tek  kanatla uçmamız mümkün değil .  Din  ve Fen bilimleri  kol  kola  olmalı . Aklımız  ve  kalbimiz  birlikte  doyduğunda ; düşünce ufkumuz açılıp , aydınlanacaktır .
Akıl  vermek haddimiz değil . Ancak bazı hususlarda akıl için yol birdir . Kaliteli bir keyfiyet mi istiyoruz ? O halde eğitim şart ! Eğitimli anne , eğitimli baba , eğitimli patron , eğitimli çalışan , örnekleri çoğaltabiliriz  olduğunda ; toplumun keyfiyetini , kalitesini  tabii ki arttıracaktır . Bediüzzaman   bakınız , ne  güzel  ve  doğru  söylemiş  ;    ’’ Bizim düşmanımız ; cehalet , zaruret ve ihtilâftır . Bu üç düşmana  karşı ; san’at , marifet  ve ittifak silahıyla cihat edeceğiz .’’ (RNK – Tarihçe-i Hayat – 57)
Cahillik ; toplumu , kötü huylu mikro organizmalar gibi hasta eden unsurlardan biridir . Okuyarak  ve san’atla , azimle üstesinden gelinmesi gerekiyor . ’’İlim ilim bilmektir, ilim kendin  bilmektir. Sen kendini bilmezsin, ya nice okumaktır. ’’ (Yunus Emre)   Ancak  okumuş cahillerimiz  de  bir  diğer  handikabımız .  
Fakirlik , her  zaman  istismara müsait  bir konumuz . Bu düşmanın üstesinden de , çalışarak  ve marifetle  gelinecek . Armut  piş , ağzıma  düş anlayışı  bizden uzak olsun . Ben tok olayım , başkası ne olursa olsun anlayışıyla da değil . Azmimizle , gayretimizle  helâl  yoldan  rızkımızın  peşinden  koşularak  halledilecek .
İhtilâf ise ; bir diğer hastalıklarımızdan . Bu konuda da maalesef olumsuza daha çok meyilliyiz . En küçük konu da bile , bu yara kaşınılarak hastalığımızı arttırabiliyoruz . İttifak  güzel  bir  haslet .  ’’ Bir elin nesi var , iki  elin  sesi var .’’ boşa söylenmiş  bir  cümle değildir . Bir elif  tek başına  bir kıymetindedir . Ama iki  elif , yan yana bir çizgi üzerinde ittifak ederse ; onbir  kıymet  alacağı  aşikârdır . Ben değil , biz  manasını ; yaşayıp  yaşatmak önemlidir . Müsbet bilimlerde buna takım çalışması da deniyor . Çünki  biz olduğunda , takım ruhu  ortaya çıkar  ve  sonuçlar  daha güzel  olacaktır , başarı da  beraberinde  gelecektir . Olumsuzlukların üstesinden gelebilmek için ;  fert olarak , toplum olarak , devlet  olarak  yapmamız  gerekenler  vardır . Hep  keser  gibi kendimize yontmadığımızda , biz  denilerek gayret  sarf  edildiğinde , sür’atle  olumlu  manada  mesafe  alınarak , güzellikler  ortaya çıkacaktır . Tabii ki  bu  kolay  bir hadise  değildir . Çünki  bu karanlık  yapının  üstesinden gelebilmek için ;  fedakârlık , gayret , çalışmak , yardımlaşmak , küçüğü sevmek , büyüğü saymak , hamiyet , fakiri  rencide  etmeden  elinden tutmak , çocuğu  ve yaşlıyı  koruyup kollamak , kadını el üstünde tutmak , komşusu  açken  tok yatmamak , sevdiğin  şeylerden  paylaşabilmek  ...  gibi  asil  hasletleri  ve  uygulamaları  gerektiriyor . Bu  yüzden  arada  bir kendimize  çeki  düzen verme  adına , bu güzellikleri  geliştirmek  adına ; huzurevi , cezaevi , darülaceze , çocuk yuvası , kabristan  ve  hastane  gibi  yerleri  ziyaret   etmemiz  gerekiyor . Empati kurabilmek  için , bu ziyaretler şart . Eğitim bu yüzden de çok önemli .  ’’ Bir harf  öğretenin  kırk  yıl  kölesi  olurum .’’ cümlesi Hz. Ali’nin(RA) baş  tacı  edilip , uygulayacağımız cümlelerinden  biridir  . Çünki  hakkıyla  eğitimli  kişiden  hiç bir zaman kimseye zarar gelmez . Asayişin  gönüllü  muhafızıdır  onlar .  Artı katkıları da söz konusudur . Bu güzel karakterli eğitimli  kişiler ; toplumda  emniyet  süpabı olacaklar , keyfiyeti  ve kaliteyi  arttırmada işaret  taşı olacaklardır .
Bu  arada ; İlköğretim , Ortaöğretim  ve  Üniversitelerde  eğitim – öğretim başlayalı  bir aydan  fazla  oldu  sayılır . Çocuklarımıza  Allah(CC) zihin  açıklığı  versin . Eğitim ordusundaki fedakâr eğitimcilerimize  de  Allah(CC)  kolaylıklar  versin . Sabırla  ve şefkatle fidanlar  yetiştirmeye  devam . Ben  değil , biz olabilmek  şuuru  ile  daima okuyalım . Eğitim güzelliğinin  içine  girelim , o  güzel  bahçede  güller dermeye  gayret  edelim . Saygılarımla .
 
Öğr.Gör.Ahmet AKIN
R.T.E.Üniversitesi
Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
RİZE 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.