AYDER’İN MARKA OLMASI İÇİN….


Ali Akyıldız

Ali Akyıldız

Okunma 28 Ekim 2014, 10:31

Ülkeler, ekonomide dünya sıralamasında bir adım önde olmak için marka ve markalar çıkarmaya daha fazla önem vermektedirler.
Markalaşma son zamanların en gözde kavramı haline gelmiştir.
 
Marka stratejik bir konudur. Marka birçok değerler zinciri oluşması sonucu ortaya çıkar. Marka algılamasıyla müşterilerin ürün, yer ve hizmet hakkında hissettikleri algıları, düşünceleri ortaya çıkarır.
 
Marka yaratmanın temel amacı müşteriler ile güçlü bir bağ kurmaktır.
 
Yani müşterilerin diğer markalar içersinde ayırt etme fikir sahibi olma ve prestij sağlama yetilerinden ölçülür.
Ülkemiz turizm de marka olabilecek birçok yöre, bölge ve yerleşim alanını üzerinde barındırmaktadır.
 
Ayder yaylası aslında bir örnektir. Ülkemiz turizm de bütünüyle bir markadır.
 
Dünya turizm endüstrisinin en önemli aktörüdür.Ve küresel bir güçtür..
 
Dünya ekonomik düzeni göz önüne alındığında markalar çıkarmış yada markalar çıkarma konusunda ileri düzeyde olan ülkelerin ekonomik kalkınmalarını daha hızlı yaptıklarını görürüz.
 
Turizm sektöründe insanlarla diyaloglar geliştirmek durumundasınız.
 
Potansiyel olarak ziyaretçi sayısını artırmak, ziyaretçilerin sürekliliğini sağlamak, sürdürülebilir büyümeyi ve tanıtımı kalıcı kılmak marka destinasyonlar(Gidilmesi, görülmesi gereken bölge)yaratmak durumundasınız.
 
Değerli okuyucularım, Bu modeli Ayder yaylası üzerinde kurgulayarak Ayder yaylasını dünyaca tanınan, alternatif, yayla, termal, sağlık, kongre ve kış turizmi’nin bütün faaliyetlerinin yapılabileceği çok önemli bir destinasyon(Gidilmesi görülmesi gereken yer)yapabiliriz.
 
Ayder yaylasını marka haline getirmeden dünya turizm pazarına sunamayız sunamadık ta.
 
Sadece turizm yöresi olmuş, turizm bölgesi haline gelememiş Ayder yaylasını dünya turizm pazarına çıkarmak çok daha zor olacaktır.
 
Ayder yaylasını dünya turizm pazarına sunmak ve önemli bir destinasyon olmasını sağlamak ancak ve ancak marka haline gelmesine bağlıdır
 
Ayder yaylasını iyi kurgulanmış bir algı yönetimi. Etkin ve doğru tanıtım ile marka haline getirebiliriz.
 
Tabi ki algı yönetimi iyi bir imaj, iyi bir itibar ve kurumsal algı(Ayder yaylasının sahip olduğu bütün varlıkların, güzelliklerin, değerlerin insanlar üzerindeki bilinirliği ve etkisi.) doğal, kültürel, tarihi gibi vb.
 
Değerli okuyucularım. Ayder yaylası, yerleşim alanları ve yerleşkelerinin turizm olanaklarını, faaliyetlerini ve yarattığı değeri doğru ve etkin entegrasyonlarla yöre ekonomisine etiketlemeliyiz.
 
Ayder yaylasının tabiat güzelliklerini, zengin doğa ile örtüşmüş kaplıcalarını, alternatif turizmin tedavi ve şifa kaynağı olarak Turizm pazarına sunarak Ayder yaylasını dünya çapında marka haline getirebiliriz.
 
Ayder yaylasını alternatif turizmin en önemli aktörü haline getirebiliriz.
 
Ayder yaylası, yerleşim alanları ve yerleşkeleri kışın soğuk ve hastalıklardan bunalan insanlar için bulunmaz fırsatlar sunuyor ziyaretçilerine.
 
Termal kaynak suları eski zindeliğine ve gücüne kavuşmasında tıbbı olarak kabul görmekte, modern tıbbı tamamlayan diğer tedavi imkanlarıyla bütünleşen ve günden güne önemini artıran termal turizm olarak ta adlandırılır.
 
Günümüzün en önemli turizm faaliyetlerinden biridir.
 
Ayder yaylasını dünyanın tanıdığı bir turizm merkezi yapabilmek için turizmin bütün aktörlerinin sivil toplum kuruluşları, yerel ve merkezi yönetimin yetkilileri, turizm yatırımcıları, turizm de çalışanlar ve halkın bir araya gelerek ortak akılla değişen dünya turizm konsepti ve taleplerine göre projeksiyonlar yapabilmelidir diye düşünüyorum.
 
Bunu yaptıklarını umuyorum.
 
 Ayder yaylası planlı etkin bir şekilde tanıtılmalıdır. Bu Ayder yaylasının olmazsa olmazıdır.
 
Değerli okuyucularım, Marka olamamış Ayder yaylasının, yerleşim alanlarının ve yerleşkelerinin Doğal, Kültürel Ve tarihi güzellikleri. Arkeolojik sanat eserlerinin ve Yaşam kültürünün hikayeleri Nepal himalayaları ve İsviçre Alplerinin karlarından daha değerli olan Kaçkar' ların karları gibi eriyip gitmeye mahkumdur
Saygılarımla. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ALİ - 6 yıl önce
yi̇ne yazdi..
Avatar
DURSUN ALİ TURİZMCİ - 6 yıl önce
si̇zi̇ uzun süre taki̇p ederi̇m.tebri̇kler
Avatar
orhan izmir - 6 yıl önce
ayderlimisiniz? o kadar.çünkü bir ayderli sizin kadar ayderi düşünmez.
Avatar
VATANDAŞ. - 6 yıl önce
yapilmasi gereken olmasi gereken herşeyi yazdi,tebri̇kler
Avatar
ORHAN - 6 yıl önce
her yazinizi okurum.bu daha farkli ve güzel
Avatar
ERDİ - 6 yıl önce
teşekkürler yaziniz i̇çi̇n
Avatar
ALİ KEMAL - 6 yıl önce
hem teşhi̇s hemde tedavi̇ sunuyorsunuz.umarim i̇lgi̇li̇ler anlarlar
Avatar
turizmci, - 6 yıl önce
hep ben bilirim havasında değil olması gerekenleri yazıyor.eksikliği görüyor ve çözüm öneriyor.teşekkürler.